Gdzie na skitury w Polsce?

Hala Kondracka

Narciarstwo skiturowe staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Zupełnie mnie to nie dziwi, wiedząc jak ciekawą alternatywę do poruszania się zimą po górach stanowi ten sport. Boom w Polsce na tę formę narciarstwa przyśpieszyła nie tylko epidemia oraz zamknięte stoki narciarskie, rosnącą oferta sklepów górskich, ale także całkiem porządna zima tego roku. Przede wszystkim skitouring to praktyczniejsza i bezpieczniejsza forma pokonywania szlaków i stoków górskich zimą. Polskie góry oferują bardzo interesujące warunki do skitouringu, czego sam tej zimy doświadczam.

Jak rozpocząć przygodę ze skiturami?

Pierwszy raz o skiturach usłyszałem podczas przedzierania się przez śniegi po pachy we włoskich Dolomitach na początku kwietnia 2018 roku, zaś sam po raz pierwszy nałożyłem narty na nogi w lutym 2019. Od samego początku złapałem bakcyla, aczkolwiek dwa pierwsze wypady nie były udane. Na etapie poznawania tego sportu obserwowałem skiturowców, czytałem dużo w Internecie powiązanych artykułów, zbierałem informacje o ciekawych trasach, oglądałem filmy instruktażowe i śledziłem praktyków. Przy mojej pierwszej turze w Gorcach trafiłem na roztopy oraz gęste lasy, zaś przy drugiej w Bieszczadach na zalodzone szlaki i stoki. Dopiero przy trzeciej i czwartej próbie, które odbyły się w Tatrach poczułem satysfakcję z nawiązką. Wtedy to, po wypożyczeniu nart w Kuźnicach kilkukrotnie wszedłem na Kasprowy w różnych kombinacjach, z którego kilkukrotnie zjechałem. Bez cienia wątpliwości, siedmiokilometrowy zjazd z jednej z najwyższych gór w Polsce to doświadczenie warte każdego wysiłku. Od kilku miesięcy jestem posiadaczem swojego zestawu skiturowego co sprzyja poszukiwaniu jego zastosowania. Dzięki cierpliwym radom i wsparciu bardziej doświadczonego kolegi z Krakowa – Przemka (pozdrawiam) złożyłem sobie optymalny zestaw skitourowy na który się składa:

  • narty Salomon MTM 88 + dedykowane foki;
  • buty Scarpa f1;
  • wiązania Dynafit ST Radical Turn.

Zima 2020/2021 stoi pod znakiem skiturów!

Dla kogo są skitury?

  • Dla osób o dobrej kondycji i wydolności oddechowej;
  • Dla osób które umieją zjeżdżać na nartach po przygotowanym stoku oraz poradzą sobie poza wyratrakowanym stokiem;
  • Dla osób które wcześniej chodziły po górach.

Na początek – Gorce

Każdemu rozpoczynającemu przygodę ze skitouringiem polecam wybrać na początek mniejsze góry, aby w bezpiecznym terenie zapoznać się z techniką podchodzenia i zjeżdżania na takich nartach. Warunki poligonowe oferują niższe góry – np. Gorce. Z Koninek, Łopusznej, Rabki czy Nowego Targu poprowadzono szereg krótki tras np. na Turbacz, o niskim nachyleniu, gdzie możemy w spokoju, bez zagrożenia lawinowego potrenować foczenie (czyli podchodzenie na nartach), zakosy, przestawianie wiązań, zdejmowanie fok oraz zjazd. Największym wyzwaniem tu akurat będzie wymijanie tłumów turystów ;-). Wybór Gorców na pierwsze wycieczki skitourowe pozwala zamknąć taką wyprawę w kilku godzinach i jeszcze tego samego dnia wrócić do domu. Rozpoczęcie przygody ze skiturami w niskich górach pozwoli oswoić się ze sprzętem, z górami zimą oraz zdobyć minimalne doświadczenie, co do tego jaki sprzęt będzie dla nas optymalny.

odpoczynek w drodze na Turbacz pod drewnianą chatką

Bieszczady – dla miłośników długich tur i wielkich przestrzeni

Najdziksze góry w Polsce świetnie nadają się na kilkudniowy wypad skiturowy. Bliskość szczytów od głównej drogi oraz ich naturalne piękno oferują możliwości wielu różnorodnych, pięknych i długich tur (wycieczek). Do wyboru mamy wejście na Okrąglik, Hyrlatą czy Bukowe Berdo, Matragonę oraz z dłuższych – Wielką Rawkę działem, Połoniny Caryńska i Wetlińska, Chryszczatą czy nawet kilkudniowe tury pasmem granicznym. Decydując się na wycieczki po Bieszczadach podstawy obsługi nart lepiej już jest mieć w jednym palcu. Warto też spakować się dobrze do plecaka, ze względu na zmienne warunki pogodowe, a nawet możliwe zagrożenie lawinowe (Wielka Rawka, połoniny Wetlińska i Caryńska). Kurtka hardshellowa, druga para rękawiczek oraz termos z herbatą to podstawowa zawartość plecaka. Bieszczady są rozległe, dlatego dobry GPS (ślad gpx na zegarku, lub aplikacja w telefonie maps.me/mapy.cz) i mapa nieraz uratują od zagubienia się w gęstych lasach.

na Małej Rawce

Beskid Żywiecki – Pilsko i Skrzyczne dla średniozaawansowanych

Skrzyczne stała się w ostatnim czasie mekką polskich skiturowców. Nic dziwnego – ten niewielki masyw górski dominujący nad Szczyrkiem posiada świetną infrastrukturę. Są wyciągi i można nimi wjechać na górę, a jak nie działają, np. z powodu pandemii, to stoki są świetnie naśnieżone i można foczyć do woli w górę, zjeżdżać i tak bez końca. Po drodze i na szczytach gór znajdują się restauracje oraz schroniska gdzie można odpocząć i coś zjeść. W Szczyrku odbywają się także zawody skiturowe, a na szlaku można spotkać race’owych skiturowców w obcisłych kombinezonach na odchudzonych nartach typu race.

Pilsko i Korbielów to też świetny pomysł na skiturowy weekend. Korbielów to znana miejscowość z wyciągiem narciarskim, które oferuję także dobre warunki do foczenia i zjazdu. Do wyboru mamy kilka tras po stronie polskiej oraz słowackiej. Tak jak w Szczyrku, warto uważać przy podchodzeniu na zjeżdżających narciarzy i najlepiej foczyć prawym lub lewym skrajem stoku. Wycieczka na Pilsko nie będzie trudna, zajmie około 5 godzin, aczkolwiek przy złej pogodzie można porządnie zmarznąć.

Warto też pomyśleć o Hali Rycerzowej i Rysiance na które prowadzi kilka ciekawych szlaków.

Małe Skrzyczne, na drugim planie tłumy turystów i wyciąg

Tatry – skituring dla doświadczonych narciarzy

Tatry to góry, które nie mają żadnych kompleksów. Wysokie, strome, niebezpieczne, góry gdzie można wytyczać drogi wspinaczkowe, oddawać się wielodniowym trekkingom oraz szaleć na skiturach. Szlaków skiturowych dla początkujących, średnio-zaawansowanych jest naprawdę dużo. Począwszy od tur na Rusinową Polanę, Polanę Kalatówki, dolinami np. Chochołowską, Kościeliską, do Kondrackiej Kopy, przez te najciekawsze w Tatrach Zachodnich, na Kasprowy, Kopę Kondracką aż po Karb, Zawrat i Rysy dla skialpinistów. Poruszanie się na skiturach w Tatrach to zadanie dla ekspertów. Wymaga dobrej orientacji w terenie, znajomości szlaków, bardzo dobrej kondycji i umiejętności narciarskich oraz przede wszystkim umiejętności oceny ryzyka lawinowego. Świetnym narzędziem do planowania tur w Tatrach będzie mapa oraz opis tras przygotowanych przez twórców Skiturowezakopane.pl. W Tatrach organizowanych jest też najwięcej kursów oraz obozów skiturowych dla początkujących lub poszukujących towarzystwa. W najwyższych polskich górach zimą występuje znaczne zagrożenie lawinowe, o którym trzeba pamiętać – można je regularnie sprawdzać na stronie TOPR. Warto wyruszać na takie tury w towarzystwie innych, doświadczonych osób oraz wyposażyć się w lawinowe abc. Aby czuć się bezpieczniej podczas wycieczek zarówno pieszych jak i narciarskich oraz podnieść swoje „umiejętności lawinowe” w wyższe partie TOPRowcy zalecają odbycie szkolenia lawinowego (dedykowanego lub w ramach kursu wysokogórskiego) oraz nieustanne poszerzanie swojej wiedzy w tym obszarze.

na Kondrackiej Kopie

Inne góry – dla kreatywnych i samodzielnych

Masyw Śnieżnika, Karkonosze, Beskid Niski i Sądecki – wszędzie gdzie leży śnieg! Wystarczy otworzyć mapę gór polskich, popatrzyć na szlaki, ich przebieg oraz nachylenie terenu oraz zasięgnąć języka co do ilość i jakości śniegu. Z czasem wzrośnie nasze doświadczenie w patrzeniu na szlaki górskie i góry pod kątem skituringu. Później cały świat staje przed nami otworem – piękne zjazdy nad fiordami w Sunmore Alps w Norwegii, słowackie góry gdzie śpią niedźwiedzie, przepastne ukraińskie Karpaty czy niebezpieczne lawinowo Alpy!

Szereg rzetelnych porad o tym jak się ubrać na skitury, jak dobrać sprzęt, gdzie dokładnie wybrać się na wycieczkę znaleźć można na 8a academy, blog Skalnika oraz w książce Wojciecha Szatkowskiego pt. „Polskie góry na nartach”. Wiele informacji można także pozyskać z bieżących oraz archiwalnych numerów magazynu Góry. Poza zestawem narciarskim dobre kijki trekkingowe/skiturowe oraz plecak wspinaczkowo/skiturowy to podstawa udanej tury. Bezsporny jest fakt, iż przed zakupem własnego zestawu skiturowego należy kilkukrotnie wypożyczyć różne typy nart i butów z różnymi wiązaniami, aby zdecydować co jest dla nasz najbardziej odpowiednie. Wypożyczalnie skiturów funkcjonują w Rabce Zdrój, Ustrzykach Dolnych, Kuźnicach, Kościelisku, Szczyrku oraz pojawiają się w dużych miastach polskich przy serwisach narciarskich.

Udanego foczenia i bezpiecznych zjazdów!

Jedna uwaga do wpisu “Gdzie na skitury w Polsce?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s