Co świruje – luty 2024

Świrować (czasow.) – tworzyć, robić, kombinować, kreować, planować, działać. Co świrujesz w te dni? O tym co słychać u mnie, piszę na łamach tej serii na blogu. Raz na miesiąc o codziennych akcjach, kulturze, pomysłach i inspiracjach. Co świrowałem w lutym 2024 roku – zapraszam!

Książki

Wilk. Szlaki życia Jacka Londona – L. Haley James – rzetelnie napisana biografia popularnego amerykańskiego pisarza, który spopularyzował na początku XX wieku zainteresowanie amerykanów gorączką złota, nierównościami społecznymi związanymi z rewolucją przemysłową oraz miłością do dzikiej przyrody.

Algorytmiczny lider – Mike Walsh – Amerykański dziennikarz i futurysta po zbadaniu sposobów podejmowania decyzji liderów największych firm z branży IT opisuje metody działania nowoczesnego lidera w świecie sztucznej inteligencji.

Filmy

Hostiles – Christian Bale w roli kapitana armii amerykańskiej, który podejmuje się zadania eskortowania wodza Czejenów przez niebezpiecznie terytoria. Rasowy western nakręcony z poczuciem potrzeby rozrachunku krzywd natywnym amerykanom.

Siła ducha – 16 letnia Jessica z Australii od dziecka fascynuje się żywiołem wody i żeglarstwem. Wbrew dorosłym ale dzięki swojej determinacji postanawia jako najmłodsza osoba w historii opłynąć samotnie świat na żaglówce.

Pukając do drzwi – dziwaczny, niezrozumiały horror postapokapiltyczny, którego cała akcja dzieje się w domku w lesie.

Asteroid City – bardzo nieatrakcyjna fabularnie opowiastka Wesa Andersona. Jak można było nakręcić tak nieciekawe filmidło z tak doborową obsadą?

Poker Face – intrygujący serial z Natashą Lyonne w roli głównej. W roli sprytnej domorosłej detektyw, która przemierzając Stany, wszędzie gdzie się nie pojawi, dochodzi prawdy przy okazyjnej zbrodni. Obraz współczesnej Ameryki i problemów zwykłych ludzi zza kółka. Niemniej po 8 schematycznych odcinkach lekko nudzi.

Zabij mnie kochanie – w walentynki trzeba było wybrać jakiś najmniej durny film o zakochanych. Ten nie był taki straszny…

Operacja Napoleon – ekranizacja powieści islandzkiego pisarza Arnaldura Indriðasona. Tajemnice nazistów na islandzkim lodowcu i zbrodnie sprzed lat odkrywane przez przypadkowych turystów.

Kos – „tarantinowska” opowiastka o wichrzycielu szlacheckiego i chłopskiego życia pod koniec XVIII wieku pod rosyjskim zaborem Tadeuszu Kościuszce. Świetna rola Braciaka i Bieleni, a Więckiewicz w roli rosyjskiego oficera w scenie gry w karty w domu to majstersztyk. Fajnie podane kino historyczne z kreatywnym pomysłem.

Akcje

Fatalna pogoda tej zimy, duże opady i szarówa za oknem pewnie każdego wpędzają w depresję. Pierwsza połowa miesiąca minęła mi na kreatywnym rozwijaniu swoich kompetencji zawodowych, robienia kursów, pisania projektów i szukania nowych ścieżek rozwoju. Trzeciego weekendu miesiąca w doborowej ekipie wybrałem się do Norwegii poskiturować w okolicach Rjukan i Rauland. Było bardzo satysfakcjonująco. W ostatni weekend lutego zrobiłem kilka solidnych wyjść skialpinistycznych w Tatrach słowackich w okolicach Chaty Terego – Baranie Rogi, Barania przełęcz, Lodowa przełęcz oraz Czerwona ławka.

Dodaj komentarz