Co świruje – grudzień 2021

Świrować (czasow.) – tworzyć, robić, kombinować, kreować, planować, działać.

Co świrujesz w te dni? O tym co słychać u mnie, piszę na łamach tej serii na blogu. Raz na miesiąc o codziennych akcjach, kulturze, pomysłach i inspiracjach. Co świrowałem w grudniu 2021 roku – zapraszam!

Książki

Niezłomny. Legendarna wyprawa Shackletona i statku Endurance na Antarktydę – Caroline Alexander. Opowieść o fascynującej wyprawie żeglarskiej pod dowództwem Ernesta Shackletona na początku XX wieku. Gdy statek Endurance zostaje uwięziony w paku lodowym na rok, załoga nie poddaje się i robi wszystko by przetrwać. Niezwykle motywująca historia o ludziach z żelaza którzy przetrwali zimne piekło na Antarktydzie.

Wyspy odzyskane – Piotr Oleksy. Reportaż od wydawnictwa Czarne o Wolinie i Uznam, niemieckich wyspach bałtyckich, które na mocy traktatu w Poczdamie przydzielono Polsce. Luźny reportaż o pierwszych polskich osadnikach na tych ziemiach po II WŚ i trudach ich wtórnej kolonizacji przez żywioł polski.

Minus 100 stopni – Art Davidson. Relacje z pierwszego zimowego wejścia na najwyższą górę Ameryki Północnej – Denali. Od drugiej połowy wciągający opis walki o przetrwanie.

Kamienny sufit – opowieść o pierwszych taterniczkach – Anna Król. Sylwetki pionierek taternictwa w Polsce. Historie pierwszych kobiet, które wbrew obowiązującym konwenansom zakładały spodnie, brały linie i na początku XX wieku ruszały po przygodę w Tatry. Ciekawa pozycja.

Filmy

Szczyt bogów – animowana historia o japońskim reporterze, który wyrusza w himalaje śladem zaginionego himalaisty.

14 szczytów – o tym jak Nimsdai Purja zdobył 14 ośmiotysięczników w ponad rok, jako pierwszy Nepalczyk. Inspirująca historia.

Hobbit – powtórka klasyki od Tolkiena. To się nigdy nie znudzi i nie zestarzeje!

Psie Pazury – western o surowych mężczyznach z dużymi namiętnościami. Nuda.

Wiedźmin – sezon 2. Drugi sezon wyczekiwanej ekranizacji powieści Sapkowskiego bardzo mnie nie porwał.

Kurier francuski – zabawna historyjka o czasopiśmie tworzonym przez dziennikarskie oryginały z gwiazdorską obsadą.

Supernova – wypadek na wsi, facet w drogim aucie przejeżdża trójkę osób. Zbiera się gawiedź, przyjeżdża policja i straż i próbuje ogarnąć sytuacje. Napięcie narasta. Natura ludzka pokazana w jednym krótkim, bardzo dobrym polskim filmie.

Akcje

Czwartego grudnia nasza rodzinka powiększyła się o pięknego labradora. Od tego czasu uczymy się żyć z pieskiem, tresujemy go i organizujemy codzienność na nowo, pod niesfornego malucha. Grudzień minął na zajmowaniu się szczeniakiem i przyzwyczajaniem się do nowego członka rodziny. Skończyłem drugą cześć świetnej gry na Ps4 – The last of Us – jest to jedna z najlepszych gier w jakie grałem. Na święta spadł śnieg, oraz przyszedł mróz, co stworzyło przyjemną atmosferę. W grudniu dużo pływałem i się saunowałem, niewiele wspinałem, ale miesiąc był dość leniwy, chorowity i stresowy, co poskutkowało spadkiem formy fizycznej. Dwa razy byliśmy w teatrze na bardzo dobrym Rewizorze w Teatrze Dramatycznym oraz na słabiutkim Bowie w Warszawie w Teatrze Studio. Kończy się rok, który trzeba podsumować i rozpisać plany górskie na kolejny! Apetyt i możliwości są duże!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s