Co świruje – październik 2021

Świrować (czasow.) – tworzyć, robić, kombinować, kreować, planować, działać.

Co świrujesz w te dni? O tym co słychać u mnie, piszę na łamach tej serii na blogu. Raz na miesiąc o codziennych akcjach, kulturze, pomysłach i inspiracjach. Co świrowałem w październiku 2021 roku – zapraszam!

Książki

Szlak Wisły – Mateusz Waligóra/Dominik Szczepański. Mateusz to znany w Polsce podróżnik i wyczynowiec, który tym razem przeszedł królowę rzek Polski od źródeł do ujścia i wraz z Dominikiem napisał o tym książkę. Momentami bardzo ciekawa, prezentuje wywiady z ludźmi którzy związali swoje życie z rzeką, rozmowy z naukowcami o tym jak rzeka się zmienia wraz ze zmianami klimatu, a momentami przeplatana własnymi obserwacjami i wspomnieniami z innych wypraw. Ciekawa pozycja zwracająca uwagę na wielki atut przyrodniczy Polski, jakim jest Wisła.

Filmy

Aida – fabularny dramat opisujący ludobójstwo na Bałkanach w bośniackiej Srebrenicy w 1995 roku. Gdy ONZ się przypatrywało armia serbska dokonywała czystki etnicznej na bośniackich mężczyznach. Widzimy to oczami bośniackiej tłumaczki, która robi wszystko by ocalić swoich bliskich. Bardzo dobre kino, które wbija w fotel.

Ostatni Pojedynek – kostiumowy film z feministycznym wydźwiękiem. Francja, XIV wiek, mężczyźni walczą o honor czyli o swoje ego na wojnach, zaś kobiety nie mają nic do gadania. Opowiedziana z trzech perspektyw historia pewnego zajścia między trójką ludzi w XIV wieku ma uniwersalną wartość. Ridley Scott w formie.

Hiacynt – opowieść o akcji SB w latach 80-tych której celem była infiltracja środowisk homoseksualnych.

Otto Skorzenny – najniebezpieczniejszy człowiek Europy – krótki biograficzny film o nazistowskim komandosie który uratował Musolliniego oraz jego powojennych losach.

Squid game – bijący rekordy popularności serial o intrydze zaplanowanej przez bogaczy którzy zachcieli zabawić się kosztem tych gorzej usytuowanych. Ochotnicy mający problemy finansowe uczestniczą w szeregu gier dla dzieci, w których nagrodą jest kumulacja kilku milionów wonów.

Diuna – nowa adaptacja słynnej powieści fantasy Franka Herberta. Wspaniałe zdjęcia, muzyka, historia zakładam że wierna powieści, ale aktorstwo i efekt końcowy nie powala na kolana. Niemniej nie czuje żebym zmarnował czas oglądając ten film w kinie.

Akcje

Pierwsza połowa października była bardzo ciekawa podróżniczo. Miałem 2 tygodnie wolnego od pracy, więc nie zmarnowałem ani chwili, zaplanowałem sobie aż trzy wyjazdy zagraniczne. Sześć dni spędziłem na trekkingu przez największe góry Skandynawii – Jotunheimen w jesiennej aurze. Następnie, przez pięć dni wypoczywałem z dziewczyną na greckim Zakyntos, plażując i nurkując przy fajnych klifach. Ostatnie trzy dni wolnego poświęciłem na wędrówkę po Tatrach słowackich przez Chata pri Zelenem plese oraz Teryho Chatę do Lodowej przełęczy. Ostatni weekend słonecznego października spędziliśmy jeżdżąc rowerem na Mazurach w okolicy Olsztyna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s