Co świruje – kwiecień 2021

Świrować (czasow.) – tworzyć, robić, kombinować, kreować, planować, działać.

Co świrujesz w te dni? O tym co słychać u mnie, piszę na łamach tej serii na blogu. Raz na miesiąc o codziennych akcjach, kulturze, pomysłach i inspiracjach. Co świrowałem w kwietniu 2021 roku – zapraszam!

Książki

Wymazana granica – Tomasz Grzywaczewski. Historyczno-podróżniczy reportaż ze stajni wydawnictwa Czarne. Poznajemy wspomnienia i historie kluczowych miejscowości leżących na pograniczu II RP, od Kaszub przez woj. poznańskie, Śląsk cieszyński, po przedzielone wsie w Bieszczadach, byłe województwo stanisławowskie na Ukrainie, wsie i miasteczka Polesia Białoruskiego oraz Wileńszczyzny. Dla mnie bardzo ciekawe uzupełnienie wiedzy o (nieaktualnej już) geografii Polski.

Pamięci Pamięci – Maria Stiepanova. Ta książka mocno mnie znudziła. Wychwalana pod niebiosa rosyjska opowieść o rodzinie, poprzez narracje pamiątek które po sobie zostawili jej członkowie.

Wieczny Początek. Warmia i Mazury Beata Szady. Reportaż starający się wytłumaczyć, jaka jest różnica między Warmią a Mazurami. Rozmowy z Warmiakami i Mazurami o ich małej ojczyźnie, o historii regionu, czasach Prus Wschodnich oraz II wojny światowej i nieszczęść, które przyniosła. Przyzwoita pozycja.

Filmy

Wąż – trzymający w napięciu ośmioodcinkowy thriller o zabójcy z Azji Południowo-wschodniej. Poznajemy postać Charles’a – świetnego manipulatora, uwodziciela i złodzieja diamentów, który przez wiele lat mordował bogatych turystów z Zachodów szukających ucieczki od wartości świata konsumpcyjnego. Równolegle do jego historii scenarzyści serwują nam śledztwo podrzędnego dyplomaty holenderskiego, który chce udowodnić winę Charlesa. Polecam!

Prime time – nadchodzący sylwester 2000 roku, pluskwa milenijna, zmiany technologiczne, rosnące nierówności społeczne. Oto kontekst tego filmu. A w roli głównej Bartosz Bielenia z pistoletem w ręku i Magdalena Popławska jako prezenterka telewizyjna na wizji programu w szycie oglądalności.

Jak najdalej stąd – zbuntowana nastolatka marząca o prawie jazdy musi udać się sama do Irlandii by sprowadzić ciało zmarłego ojca. Polski film, który ma potencjał na kino moralnego niepokoju, aczkolwiek całkowicie niewykorzystany.

Nowy wspaniały świat – inspirowany powieścią Aldousa Huxley antyuutopijny serial o świecie bez trosk. Świecie gdzie na każdą wątpliwość łykasz somę – pigułkę szczęścia. Po dwóch odcinkach nie zachwyciło.

Dawn Wall – po raz drugi. Trzymająca w napięciu narracja o spełnieniu wspinaczkowego marzenia wejścia na najtrudniejszą drogę na El Capie w dolinie Yosemite.

Akcje

Na początku kwietnia – w Wielkanoc zacząłem już śmigać rowerem po lasach parczewskich. W drugi weekend kwietnia przyszedł świetny warun skiturowy w Tatrach i tamże się udałem. Z górskim świrem Jakubem w sobotę pofoczyliśmy 10 godzin w słońcu po Tatrach zachodnich szukając fajnych linii do zjazdu. W niedzielę z kolei dla odmiany pogoda dała nam w kość. Przy wchodzeniu na Kasprowy wiatr był tak silny, że przewrócił mnie dwa razy. Ostatni weekend miesiąca to dwa dobre wspinaczkowe dni na Jurze pod Krakowem. Wspinaliśmy się w dolinie Bolechowickiej oraz Kobylańskiej. Po raz pierwszy wspiąłem się na dwuwyciągowej drodze na wielką skałę – Żabi koń – adrenaliny było co niemiara! Miesiąc minął także pod znakiem grania na Ps4 w Uncharted oraz Tomb Raider. Nie ukrywam, pełzająca wiosna wkurza mnie mocno, mamy już prawie maj a jest ciągle zimno i nieprzyjemnie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s