Kungsleden – królewski szlak w szwedzkiej Laponii

na szlaku w drugiej połowie września

Kungsleden to bardzo popularny szlak w szwedzkiej Laponii, wiodący przez góry i doliny, około 150 km na północ od koła podbiegunowego. Został wytyczony pod koniec XIX wieku przez Szwedzkie Towarzystwo Turystyczne celem promocji romantycznych górskich i tundrowych krajobrazów północnego pogranicza kraju. Trasa ma swój początek w Abisko, zaś koniec w Hemavan. Jego całość liczy około 440 km, aczkolwiek turyści najchętniej decydują się na tygodniowy odcinek o długości 105 km z Abisko do Nikkaloukta. W drugiej połowie września 2019 roku w towarzystwie dziewczyny rozpocząłem moją przygodę z Kungsleden. To była naprawdę wyjątkowa wyprawa pełna zachwytu nad przyrodą i odcięcia od cywilizacji na ponad tydzień.

To był tydzień kontemplacji jesiennej przyrody, braku dystrakcji ze strony wynalazków cywilizacyjnych jak telefony oraz refleksji. Aura i energia tych gór i dolin sprzyjała zagłębieniu się w swoje myśli. Intrygujące jest, że co kilka kilometrów napotykaliśmy miejsca oznaczone jako „meditationplats”. Wędrowaliśmy piękną, jesienną tundrą, podziwialiśmy pustkę i dzicz, liczyliśmy stada reniferów, wypatrywaliśmy zorzy polarnej. Ta zaś bawiła się z nami w ciuciubabkę przez cały wyjazd, przysłaniana chmurami, a gdy na niebie ukazywała się Droga Mleczna, akurat jej nie było. Okolice Abisko, Kiruny, Narwiku i Tromso to najlepsze w Skandynawii miejsca na obserwacje aurory. Mi zorza sprawiła świetny prezent i zobaczyłem ją po raz pierwszy w całej okazałości w dniu swoich 32 urodzin!

71093176_1931463463622815_7556823085605715968_n.jpg

Zachwycaliśmy się pierwszym spotkaniem z tundrą na tak dalekiej północy Europy. Na szlaku przed Abiskojaure rozmawialiśmy z poznanymi piechurami ze Szwecji o wyprawach górskich. Przy schronie awaryjnym narąbaliśmy poznanej zmarzniętej Czeszce drewno na opał. W innym emergency shelter nocowaliśmy z Tomasem, interesującym młodym człowiekiem z Ruandy. Za schroniskiem Salka dziwiliśmy się różnicom kulturowym poznanym piechurom z Łotwy. Poza tym przez tydzień byliśmy praktycznie sami. To był ostatni tydzień funkcjonowania schronisk w tym sezonie, więc szlak który podobno latem jest zatłoczony, w drugiej połowie września był wyjątkowo pusty. Spełniłem swoje marzenie o wizycie w typowej skandynawskiej saunie z dużym oknem z widokiem na surowe góry.

Pierwsze dwa dni ciepłe słońce ogrzewało i dopingowało nas w podjętym działaniu. Trzeciego zaś zaskoczył nas szybki napad zimy i śnieżyca na przełęczy Tjäktja. Przez dwa kolejne dni szliśmy w zimowej aurze, dolinami i starymi górami, na których zalega śnieg. Pod koniec aura wróciła do jesiennej szaty, by obok najwyższego szczytu Szwecji – Kebeknaise przybrać alpejskie formy.

71570651_1931464020289426_3045245444813750272_n.jpg

Ominęliśmy ostre szczyty Kebeknaise, spaliśmy w hotelu wielogwiazdkowym kilka nocy, a kilka w malutkich schronach, gdzie trzeba narąbać drewna na opał. Paliliśmy ogniska, czytaliśmy książki i kontemplowaliśmy życie. Gdy mieliśmy potrzebę kontaktu z kinematografią, w namiocie oglądaliśmy seriale netflix.

Przy okazji poznaliśmy górniczą Kirunę, portowy Narwik i arktyczne Tromso. Warto poczytać o historii trzech miast, każde z nich miało duży wkład w historię Europy, IIWŚ i wypraw polarnych. W Tromso, w noc przed odlotem widziałem kolejną niewątpliwie najpiękniejsza zorzę polarną. Wielkie pasmo zieleni, tańczące fale magnetyczne. Abstrakcyjne doświadczenie!

Joanna na Kungsleden
Joanna na Kungsleden

Tygodniowy trekking szlakiem Kungsleden opisuje kilka słów kluczowych: tundra, góry, zorza polarna, doliny, koło podbiegunowe i dzicz. Krajobraz późnej jesieni, a czasami wczesnej zimy w drugiej połowie września. 105 km na własnych nogach. Przepiękna przygoda.

Nasza podróż

 • Warszawa – Gdańsk blablacarem, nocleg w Gdańsku
 • Gdańsk – Tromso wizzair, nocleg w Tromso
 • autostop Tromso – Abisko
 • 6 dni treku przez Kungsleden z Abisko do Nikkaluokta
 • autostop Nikkaloukta – Kiruna, pobyt w mieście, nocleg airbnb
 • pociąg Kiruna – Narwik (fenomenalnie poprowadzona linia kolejowa przez tundrę, fiordy, góry i tunele), autostop do Tromso
 • lot Tromso – Gdańsk, powrót do Warszawy blablacarem

Inspiracje

 • dobrze opracowane podstawowe informacje z wikipedii
 • superfemka – garść informacji praktycznych o przebiegu szlaku, logistyce, schroniskach
 • poglądowy program wyjazdu z firmą komercyjną
 • relacja Szymona Podróżnika
 • goeveryplace – kompaktowo opisany szlak dzień po dniu, po angielsku
 • unusualtraveler – kolejna przydatna relacja po angielsku
 • przydatne aplikacje: windy.com, aurora forecast

Jedna uwaga do wpisu “Kungsleden – królewski szlak w szwedzkiej Laponii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s