Co świruje – październik 2020

Świrować (czasow.) – tworzyć, robić, kombinować, kreować, planować, działać.

Co świrujesz w te dni? O tym co słychać u mnie, piszę na łamach tej serii na blogu. Raz na miesiąc o codziennych akcjach, kulturze, pomysłach i inspiracjach. Co świrowałem w październiku 2020 roku – zapraszam!

Książki

Szczepan Twardoch – Pokora. Kolejna sprawnie napisana powieść autora Króla i Dracha. Tym razem górnośląski syn górnika po powrocie z frontu I wojny światowej trafia w wir zmian polityczno-społecznych rozpadającej się II Rzeszy. Dobra pozycja, ale nie aż tak dobra, jak Drach czy Morfina.

Filmy

25 lat niewinności – sprawa Tomka Komendy – zekranizowana historia jednej z największych pomyłek polskiego wymiaru sprawiedliwości. Całkiem przyzwoite kino obyczajowo-historyczno-prawnicze.

Hotel Transylwania 3. Wakacje – na odmułe trzeci epizod przygód zabawnego Draka i jego rodzinki. Tym razem towarzyszymy Drakowi w poszukiwaniu odpoczynku na wycieczkowcu, gdzie znajduje miłoś..

Wychowane przez wilki – sci fi o antyutopijnym świecie po zagładzie ludzkości, gdzie androidy próbują rozbudować swoją populację. Nie trafiło do mnie.

Trocki – rosyjski serial na netflix o charyzmatyczny bolszewiku i rewolucjoniście Lwie Trockim. Ciekawie pokazane tło historyczne narodzin ruchu komunistycznego w Rosji i Europie na przykładzie bezkompromisowego, wręcz demonicznego rewolucjonisty, który słowo rewolucja i zmiana porządku społecznego odmieniał przez każdy przypadek. Dla pasjonatów historii, wojskowości i dobrego scenariusza.

Biały kieł – animowana odsłona słynnej powieści o pięknym psie husky Jacka Londona.

Enola Holmes – Nastka ze Stranger Things w roli siostry Sherlocka. Kanwą filmu jest poszukiwanie zaginionej matki, a przy okazji przygody nastolatki w obcym Londynie. Oceniam jako średni.

Patria – hiszpański serial netflix o historii dwóch rodzin z kraju Basków, zaplątanych w wiry historii i terroryzm ETA.

Proces siódemki z Chicago – kolejny film którego akcja w całości toczy się na sali sądowej. Uczestnicy pacyfistycznych protestów przeciwko wojnie w Wietnamu oskarżeni zostają o spiskowaniu przeciwko rządowi USA.

Drwale – serial Nat Geo. Klimatyczna adaptacja powieści Annie Proulx pod tym samym tytułem. Mroczne czasy kolonizacji Nowego Świata, francuscy osadnicy karczujący lasy i handlujący futrami oraz Indianie broniący swoich terytoriów. Bardzo intrygujący serial.

Borat 2 – żenująco nieśmieszne. Męczący seans.

Akcje

Pierwszy weekend października spędziłem na jeżdżeniu rowerem MTB po Karkonoszach (jeden dzień po czeskiej, jeden po polskiej stronie). Łącznie zrobiłem 70 km, a przewyższenia ponad 3000 metrów! Bardzo podoba mi się ta okolica na jesieni – Jelenia Góra, Szklarska, Karpacz, uroczy zakątek Polski!

Na zakończenie sezonu letniego pełnego wypadów górskich pojechałem z kolegą do Garmisch Partenkirchen, gdzie weszliśmy na najwyższą górę Niemiec – Zugspitze. Napisałem o tej wyprawie relację oraz zmontowałem film:

Na koniec miesiąca, w związku z szalejącą epidemią, trafiła mi się kwarantanna domowa podczas której mogłem odpocząć od mojego intensywnego życia i mieć dużo czasu na przemyślenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s