Co świruje – styczeń 2020

Świrować (czasow.) – tworzyć, robić, kombinować, kreować, planować, działać.

Co świrujesz w te dni? O tym co słychać u mnie, piszę na łamach tej serii na blogu. Raz na miesiąc o codziennych akcjach, kulturze, pomysłach i inspiracjach. Co świrowałem w styczniu 2020 roku – zapraszam!

Książki

Naomi Klein – to wszystko zmienia. Kapitalizm kontra klimat. Obszerny reportaż kanadyjskiej dziennikarki o wpływie współczesnego modelu gospodarczego na zanieczyszczenie środowiska. Lewicowa pisarka analizuje przykłady z Ameryki Północnej oraz reszty świata z przemysłu ciężkiego i jego wpływu na ocieplenie klimatu. Rozlicza korporacje odpowiedzialne za promowanie negacjonizmu klimatycznego ale też organizacje ekologiczne wchodzące w układy z wielkim przemysłem. Mocna, otwierająca oczy lektura jak nasza planeta i my mamy przerąbane.

Filmy

Oficer i szpieg – adaptacja powieści Roberta Harrisa reżyserii Romana Polańskiego. Historia Alfreda Dreyfusa, żydowskiego oficera który zostaje oskarżony o zdradę stanu. Film eksploruje aferę która wstrząsnęła Francją pod koniec wieku. Rzecz o rzekomej nieomylności armii, antysemityzmie oraz linczu, także w kontekście współczesnej afery seksualnej w Hollywood #metoo.

Drakula – netfliksowa adaptacja słynnej legendy o transylwańskim księciu. Trzyodcinkowy serial zabiera nas do XVI wiecznej Rumunii gdzie poznajemy problemu hrabiego, który na galerze chce się przeprawić do Anglii, trafiając do współczesności. Bardzo przyjemny serial.

Dwóch papieży – netfliksowy film o tym jak Franciszek zastąpił Benedykta XVI na tronie piotrowym. Pełen dobrych dialogów, ukazujący ludzką stronę kościoła i papiestwa film dający nadzieję na wiarę i religię.

Asterix i Obelix – osiedle bogów – zabawna, stworzona w klasycznym poczuciu humoru animowanka na odmóżdżenie. Cezar postanawia przyćmić wioskę Galów pięknym osiedlem u jej podnóża, ale sprawy wymykają się jak zwykle spod kontroli.

1917 – bardzo dobry film wojenny o losach dwóch kaprali którzy dostają misję specjalną. W trakcie I wojny światowej muszą przedostać się przez ziemię niczyją z poufnym meldunkiem. Podążająca kamera za głównymi bohaterami sprawia że mocno wczuwamy się w ich niepokój, stres i walkę o przetrwanie na froncie niemiecko-brytyjskim gdzieś w Belgii. Bardzo dobre, mocne, męskie kino.

Outsider – serialowa adaptacja książki Stephena Kinga. Po dwóch odcinkach mogę stwierdzić że serial przypomina trochę Detektywa, surrealny serial detektywistyczny.

Akcje

No i wychodziłem. 24 procesy rekrutacyjne, masa rozwiązanych zadań testowych, czasem po dwie rozmowy w jednej firmie. Przyjąłem ofertę pracy w kancelarii prawnej na stanowisku specjalista ds. marketing i PR. Założyłem własną działalność. Od końca listopada do 15 stycznia szukałem pracy i znalazłem. 6 tygodni stanu niepewności. Pochłonęło to dużo czasu energii i moich zasobów, ale teraz mogę już skupić się na nowym wyzwaniu. Jestem po pierwszym tygodniu w nowej pracy i na ten moment chyba jest fajnie!

Pierwszy weekend stycznia spędziłem z dziewczyną jeżdżąc na nartach na stoku w Korbielowie oraz wędrując po zaśnieżonym Beskidzie Żywieckim.

W drugi weekend wybrałem się do Zakopanego. Pierwszego dnia, jako że była mocna mgła wszedłem sobie przez Murowaniec na Kasprowy i zszedłem doliną Goryczkową. Po drodze poznałem Ernesta, z którym się po południu spotkałem na piwo na Krupówkach. Umówiliśmy się na skiturową niedzielę. O 8 rano wypożyczyliśmy narty skiturowe i z Kuźnic nartostradą Goryczkową weszliśmy na fokach na Kasprowy, z którego zjechaliśmy na nartach do Gąsienicowej, wjechaliśmy na krzesełku spowrotem na Kasprowy i zjechaliśmy w pięknym słońcu po najdłuższej trasie narciarskiej w Polsce – nartostradą Goryczkową. To był wspaniały sportowy, górski dzień.

Dwa kolejne weekendy spędziłem w trybie szlajania się po intrygującej Warszawie, spotykania się ze znajomymi po barach i knajpach. Staje się bywalcem baru studio i pawilonów, jak za dawnych czasów. Odwiedziłem Muzeum Etnograficzne i Teatr Polski gdzie obejrzeliśmy sztukę Borys Godunow z Andrzejem Sewerynem w roli głównej.

W styczniu dużo biegam i pływam.

Inspiracje

Czy czeka nas koniec [klimatyczny] i co z tym zrobić? Przekrój

O awansie społecznym w Polsce, lepkim suficie i lepkiej podłodze Wyborcza

Szukanie pracy to droga przez mękę nawet dla najlepszych Wyborcza

Zasady dobrego rozwoju dla każdego Business Insider

Porażka to droga do innowacji Wysokie Obcasy

Czy czujesz że nie jesteś wystarczająco dobry TEDblog

Jak odnaleźć poczucie sensu w pracy? TEDblog

2 uwagi do wpisu “Co świruje – styczeń 2020

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s