Co świruje – październik 2019

Świrować (czasow.) – tworzyć, robić, kombinować, kreować, planować, działać.

Co świrujesz w te dni? O tym co słychać u mnie, piszę na łamach tej serii na blogu. Raz na miesiąc o codziennych akcjach, kulturze, pomysłach i inspiracjach. Co świrowałem w październiku 2019 roku – zapraszam!

Książki

Nazywam się Stephen Florida – Gabe Habash. Oczami nastoletniego amerykańskiego zapaśnika poznajemy problemy dorastającej młodzieży w USA. Znowu złapałem się na marketingowe chwyty i kupiłem książkę, która nie trafia do mnie.

Filmy

Być jak John Malkovitch – klasyk sprzed 20 lat. Pracownik korporacji ze swoją biurową koleżanką odnajdują na dziwnym piętrze nowojorskiego biurowca portal do świadomości uwielbianego aktora Johna Malkovitcha. Momentami zabawne, momentami dające do myślenia. Film mocno zachwalany, ale mnie aż tak nie zachwycił. Ale warto było nadrobić tę filmową zaległość.

Najpierw zabili mojego ojca – przedstawiona w netflixowym stylu tragiczna historia reżimy Czerwonych Khmerów którzy przeorali Kambodżę. Z punktu widzenia tragedii rodzinnej i oczami dziewczynki poznajemy tragedię całego narodu. Ładne zdjęcia, ale średnio nakręcone i nieciekawe.

Ad astra – nowy kinowy film z Bradem Pittem. Najlepszy pilot-astronauta NASA leci do Neptuna z misją wyjaśnienia tajemniczych rozbłysków, które powodują zniszczenia na Ziemi. A przy okazji musi załatwić prywatną sprawę. Kosmiczny świat futurystycznego życia na księżycu, wojen o planety i surowce na nich, w tle możliwa przeprowadzka ludzi z Ziemi na inną planetę, którą najpierw trzeba znaleźć. Dobra rozrywka z ekologicznym przesłaniem.

Ostatnia rodzina – świetnie opowiedziana historia życia polskiego malarza Zdzisława Beksińskiego. Bardzo zabawnie naszkicowane życie rodzinne, ze świetną rolą neurotyczno-pobudzonego Dawida Ogrodnika, o życiu i śmierci, PRLowskiej codzienności i przyziemnych przyczynach malarskiego geniuszu. Na szóstkę!

Zgoda – trafiamy do obozu dla śląskich Niemców pod koniec II wojny światowej. Główny bohater zostaje strażnikiem, by uratować swoją ukochaną. Ale natrafia na przeszkody. Słaby film, nie warto.

Kurier – Pasikowski nakręcił w hollywodzkim stylu film wojenny. Spłycona historia bohaterskich misji Jana Nowaka Jeziorańskiego na trasie Warszawa- Londyn w okupowanej Polsce. Dobre zdjęcia, ale scenariusz i tempo akcji raczej sprawia, że chcesz szybko przełączyć. Dla bezkrytycznych turbopatriotów.

Peaky blinders sezon 5 – kolejny sezon poczynań gangsterów z Birmingham. Miodzio.

Boże ciało – wciskający w fotel film Janka Komasy. O młodzieńcu z poprawczaka, który w wyniku przypadku zostaje księdzem w bieszczadzkiej miejscowości. Bardzo ważny film w dyskusji w naszym konserwatywnym kraju o roli kościoła w społeczeństwie, autorytecie księdza, o winie i zemście, o mocy dobrego słowa. Świetny dramat.

Pralnia – Meryl Streep w filmie Stevena Soderberga wciela się w rolę starszej pani, która chce zrozumieć dlaczego firma na której statku wycieczkowym zginął mąż, nie jest w stanie wypłacić odszkodowania. I tak poznajemy niejakich Mossacka i Fonseca granych przez zabawny duet Antonio Banderasa i Garego Oldmana. Oni wprowadzają nas w świat swoich interesów. Film o skandalu Panama Papers sprzed kilku lat – warto.

Ikar. legenda Mietka Kosza. Opowieść o życiu i twórczości pianisty jazowego z lat 60tych XX wieku. Jak zwykle dobra rola Dawida Ogrodnika, fajne stylizacje, poprawny scenariusz, ale momentami brakuje dynamiczności, stąd uczucie znudzenia pod koniec.

Akcje

10 dni w Norwegii. Wyjazd górski do Stavanager i tygodniowy trek dookoła Lysefjorden. Po drodze zaliczyliśmy piękną skałę Kjerag oraz Preikestolen. Połowa wyjazdu odbyła się w ulewnym deszczu, który odbiera nastrój do bycia nawet w tak pięknych miejscach. Skutkiem czego – zalany telefon i brak zdjęć 😦

24 października wyleciałem we włoskie Dolomity. Wraz z kolegą przez ponad tydzień walczyliśmy na via ferratach w okolicach Bolzano i lago di Garda. Tydzień pełen adrenaliny i górskich wrażeń.

Piękna jesienna Warszawa – pełna życia, fajnych knajp, pełnych kin, galerii i teatrów. Dobrze tu być.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s