Co świruje: marzec 2019

Świrować (czasow.) – tworzyć, robić, kombinować, kreować, planować, działać.

Co świrujesz w te dni? O tym co słychać u mnie, piszę na łamach tej serii na blogu. Raz na miesiąc o codziennych akcjach, kulturze, pomysłach i inspiracjach. Co świrowałem w marcu 2019 roku – zapraszam!

Książki

7 nawyków skutecznego działania Stephena Covey’a – zdecydowanie jedna z najlepiej napisanych książek o rozwoju osobistym, jakie miałem okazję przeczytać! 7 bardzo mądrze napisanych rozdziałów o 7 aspektach ludzkiej osobowości, inteligencji emocjonalnej, pracy nad sobą, współzależności w społeczeństwie ukraszone przykładami z życia biznesowego i rodzinnego. Masa materiału i inspiracji do pracy nad sobą.

Wszystko za Everest – Jon Krakauer – trzymająca w napięciu historia – studium tragedii pod Everestem w 1996 roku. Kurde, naprawdę dobra literatura faktu!

Mózg rządzi. Twój niezastąpiony przyrząd – Kaja Nordengen – lekka książka popularnonaukowa o działaniu mózgu.

Jak być leniwym – Tom Hodginkson. Zbiór esejów o różnych aspektach bumelanctwa i obiboctwa. Kilka ciekawych felietonów, kilka mniej, do poczytania w niedzielę rano.

Zaufanie czyli waluta przyszłości. Druga książka blogera finansowego Michała Szafrańskiego. Jest to subiektywna droga blogera w rozwoju swojego biznesu internetowego. Kilka momentów inspiruje, reszta trochę jak dziennik + wskazówki rozwoju bloga od strony technicznej. Dla mnie jako blogera użyteczna i przyjemna w odbiorze. Niemniej jest to inspirująca historia promująca pozytywne podejście do blogowania. Imponujący wkład w polską blogosferę i pomoc wielu ludziom w optymalizacji ich finansów.

Filmy

Przemytnik – zabawny dramat w reżyserii i głównej roli Clinta Eastwooda. Na fali filmów o narcobaronach z Sinaloi.

Everest – filmowa historia dramatu pod Everestem w 1996 roku, na podstawie książki Krakauera. Dla fanów himalaizmu.

O chłopcu, który ujarzmił wiatr – netflixowy film o klęsce suszy w Malawi oraz o łebskim chłopcu, który wbrew przeciwnościom losu postanawia pomóc sobie i swojej społeczności. Całkiem okay.

Bohemian rapsody – luźno opowiedziana historia kariery Freddie’go Mercury’ego. Dla wielkich fanów zespołu muzyczna gratka. Scenariusz raczej słaby. Ale Rami Malek za to zabawnie gra.

Free solo – jak oglądasz ten film to ci się ręce pocą. Dokument Nat Geo o szalonym Alexie Honnoldzie „najlepszym wspinaczu na świecie”. Alex bez asekuracji wszedł na jedną z najwyższych skał świata (900 metrów) – El Capitan w Yosemite. Mi się bardzo dobrze to oglądało.

Vengo – hiszpański dramat o życiu andaluzyjskich cyganów. Rozśpiewani, weseli, roztańczeni, krewcy, nie zmarnują żadnej okazji do zabawy. Piękne flamenco, tańce i wzruszające sytuacje rodzinne. Piękny film.

Gomorra – włoski serial o neapolitańskiej mafii. Recenzje na filmweb huczą od zachwytu. Nam jeszcze nie zaskoczyło.

Akcje

Zorganizowałem sobie szybki wypad w Tatry na jeden dzień na początku miesiąca. Aura zimowa mi jeszcze sprzyjała. Powędrowałem przez Goryczkowe Czuby, porobiłem trochę fajnych zdjęć biało-niebieskiemu światu i się pięknie zmęczyłem.

Umawiam się co poniedziałek na wspin na linie z asekuracją górną z ekipką na Stacji Grawitacja. Dwa razy w tygodniu po ponad dwie godziny spędzam na sekcji boulderowania z instruktorem. Raz w tygodniu wbijam na basen i na saunę. 8 marca odpaliłem rower i dojeżdżam już do pracy codziennie. W przedostatni weekend, po serwisowaniu roweru otworzyłem sezon wypadów rowerowych biorąc sobie za cel Kampinos i wały nadwiślane. Natomiast w ostatni weekend marca pojechaliśmy z moją dziewczyną w Tatry. Chcieliśmy złapać ostatnie podrygi zimy w górach i się udało. W sobotę odbyliśmy 9 godzinny trek Doliną Białej Wody na Słowacji. Zaś w niedzielę wszedłem na Kościelec w pełnym słońcu znowu paląc gębę.

Chyba już widać wiosnę na horyzoncie!

Inspiracje

Nowa polska klasa średnia

Kirgistan chodzi mi po głowie!

Norweska stronka ze szlakami za kołem podbiegunowym

Filozofka celebrytka i jej niesztampowe pomysły

Czy mamy kryzys osobowości?

Podcast Michała Szafrańskiego o szukaniu pasji

Jaki problem dla społeczeństwa stanowią absolwenci prestiżowych uczelni

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s