Co świruje: luty 2019

Świrować (czasow.) – tworzyć, robić, kombinować, kreować, planować, działać.

Co świrujesz w te dni? O tym co słychać u mnie, piszę na łamach tej serii na blogu. Raz na miesiąc o codziennych akcjach, kulturze, pomysłach i inspiracjach. Co świrowałem w lutym 2019 roku – zapraszam!

Książki

Błoto słodsze niż miód – kolejna książka laureatki Paszportu Polityki, Małgorzaty Rejmer. Rozczaruje tych, którzy liczą na tę samą konwencję, co w reportażu o Bukareszcie. Głosy z Albanii są smutne, tragiczne, opisują efekty megalomańskiej polityki dyktatora Hodży. Jest to wymagająca lektura, ale daje dużą satysfakcję.

Buran. Kirgiz wraca na koń Wojciech Góreckiego. Lekki reportaż traktujący o pięciu Republikacj Azji Centralnej. Opisane państwa mają ciekawą historię, kulturę i geografię,  ale moim zdaniem autor nie wykorzystał w pełni potencjału tego tematu.

Bieguni – moja pierwsza książka wychwalanej pod niebiosa Olgi Tokarczuk. Sprawnie napisane historie z różnych epok, nieoczywiste postacie, nietypowe opisy. Dobrze się czyta.

Międzymorze – publicystyczny reportaż z Bałkanów i Europy Środkowej napisany przez Ziemowita Szczerka. Dla pasjonatów tematu i stylu pisarza.

Filmy

Aga – zachwalany zdobywca kilku nagród o odchodzącej w zapomnienie kulturze autochtonów na rosyjskiej dalekiej północy. Piękne zdjęcia, ale historia chyba trochę rozczarowywuje.

Sweet Country – australijski eastern o rozliczeniu z wiekami poniżania ludności aborygeńskiej. Całkiem ok, ale bez szału.

Detektyw – sezon 3 – trzeci sezon dobrego serialu kryminalnego. Tym razem para detektywów bada sprawę zaginięcie i morderstwa dwójki rodzeństwa. Mahershala Ali w szczytowej formie. Dobra akcja, fajny klimat i świetne aktorstwo.

Green book – wspaniała komedia o konfrontacji światów dwóch różnych ludzi. Z jednej strony mamy dystyngowanego czarnoskórego pianistę, z drugiej prostego imigranta z Włoch, którzy muszą odbyć wspólną podróż na południe Stanów Zjednoczonych w latach 60tych XX wieku. Świetne, wzruszające kino.

Obejrzałem po jednym odcinku brytyjskich seriali Killing Eve oraz Bodyguard, ale oba nie spełniają moich wymagań, by poświecić im więcej czasu.

Wyspa psów. Drugi animowany film znanego reżysera Wesa Andersona. Historia japońskiego chłopca, który wybiera się na Wyspę Śmieci w poszukiwaniu swojego psiego przyjaciela. Wzruszający i ładnie narysowany film przemyca wiele odnośników do współczesnych problemów politycznych i kulturowych. Film zdobył 2 nominacje do Oscara w tym roku.

Akcje

Pierwszy weekend lutego to moje pierwsze ski tury w Gorcach z kumplem. Drugi weekend miesiąca minął mi na trzydniowym wypadzie w Bieszczadach z kolegami. Jednego dnia weszliśmy na Połoninę Caryńską w pięknym słońcu i śniegu. Drugiego dnia wszedłem na Tarnicę na ski turach w 100 kilometrowym wietrze i mgle. A trzeci dzień spędziliśmy na jeździe na nartach na stoku w Gromadzyniu. Trzeci weekend spędziłem w towarzystwie mojej dziewczyny jeżdżać na nartach stoku w Wiśle i odpoczywając. Ostatni weekend poświeciłem na szkolenie z technik linowych i autoasekuracji w Warszawie, we frapującej miejscówce o nazwie Dwie Wieże.

Luty to też pierwszy miesiąc uczęszczania na sekcję boulderowania na bulderowni Crux! Dwa razy w tygodniu uczę się boulderowania w grupie pod okiem instruktora. Chyba złapałem bakcyla! Po kilku wizytach wstecz, bez instruktażu stwierdziłem, że tak daleko nie zajdę, zorientowałem się na zajęcia z instruktorem i rzeczywiście progres moich umiejętności boulderowania jest o wiele większy.

Zaczaiłem się na bilety do Szwajcarii na majówkę i lece pod koniec kwietnia na 10 dniowy trip rowerem po tym pięknym kraju! Szukam odpowiedniej szkoły wspinaczkowej na kurs na Jurę i ogarniam się ze wspinaniem na linie.

Inspiracje

Ciemne strony szybkiej mody

Do niedawna inteligencja rosła z pokoleniem, a teraz?

Lepszy dobry szef w złej firmie?

Rady zawodowe z linkedin

A może by zrobić dżunglę w domu?

Bociany już wracają, ale jak! Fascynujące!

Bardzo odważny artykuł o tym co 24h kapitalizm robi z naszą osobowością

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s