Co świruje: październik 2018

co świruje: październik 2018

Świrować (czasow.) – tworzyć, robić, kombinować, kreować, planować, działać.

Co świrujesz w te dni? O tym co słychać u mnie, piszę na łamach tej serii na blogu. Raz na miesiąc o codziennych akcjach, kulturze, pomysłach i inspiracjach. Co świrowałem w październiku – zapraszam!

Jesień zawitała do Polski na dobre. No ale i tak piękna pogoda trwała więcej niż sześć miesięcy! Co roku w tym okresie, pod koniec października zamieniam się w misia, który dużo śpi, dużo śni, dużo czyta, dużo myśli, ogląda filmy i seriale. Jest to dla świetny czas, by użyźniać swój umysł, uczyć się nowych rzeczy, cieszyć się dobrymi historiami opowiadanymi czy to na ekranie czy na papierze, korzystając z długich wieczorów.

Książki

Głód – Martin Caparros. Jest to 700 stronicowa popularnonaukowa książka o ekonomicznych, demograficznych i technologicznych przyczynach głodu na świecie. „Głód” to świetny reportaż, kronika głodu na świecie oraz analityczna opowieść próbująca zrozumieć i wytłumaczyć, jak to jest możliwe, że pomimo takiego zaawansowania technologicznego prawie miliard ludzi każdego dnia na Ziemi ma problem ze zdobyciem czegoś do jedzenia. Pozycja ta daje dużo do myślenia, poprzez stawianie niewygodnych pytań i tez. Nie jest to książka komfortowa, ale bardzo ważna.

Philip Roth – Ludzka skaza. Pierwszy raz czytam powieść tego uznanego amerykańskiego pisarza. Opowiada historię oskarżonego o rasizm profesora jednej z amerykańskich uczelni. Im dalej w las, tym lepiej poznajemy, oczami przyjaciela pisarza historię wspomnianego bohatera i przemianę z uznanego profesora w obłudnika. Książkę trafnie reklamuje hasło „wspaniale spleciona z szerszym obrazem wspólnej historii współczesnej Ameryki”.

Staram się też więcej czytać Gazety Świątecznej, w której zawsze są wartościowe artykuły społeczno-polityczne, the economist, politykę i europejskie portale informacyjne, żeby wiedzieć co piszczy na Zachodzie oraz dla treningu języków obcych.

Filmy

Kler – ciężko przejść obok filmu, o którym mówi cała Polska. Filmu na dodatek wyreżyserowanego przez Smarzowskiego. Historia kilku księży, który zmagają się ze swoimi problemami, które jednocześnie są problemami całego kościoła w skali makro. Ponadto podoba mi się debata i zmiany społeczne, jakie ten film zapoczątkował.

Peaky Blinders, 4 sezon. Kolejny sezon świetnego serialu o rodzinie cygańskich gangsterów z Wielkiej Brytanii. Tym razem Tommy Shelby zmaga się z pragnieniem vendetty włoskiego mafiosa granego przez świetnego Adriena Brody’ego.

Dym (smoke) z 1995. Amerykański film starej szkoły o kilku brooklyńskich kumplach. Film w którym nie wiele się dzieje, ale padają zabawne dialogi.

Ślepnąc od świateł – nowy, niesztampowy serial z platformy HBO GO. Serial wyreżyserowany przez Krzysztofa Skoniecznego, na podstawie bestsellerowej książki Jakuba Żulczyka.  Fabuła kręci się wokół głównego aktora, warszawskiego dilera narkotyków, który na tydzień przed odlotem do Argentyny postanawia poukładać swoje sprawy. Gdy w pewnym momencie na scenę wchodzi niejaki Dario… Jestem po 5 odcinkach, i muszę stwierdzić, że bardzo mi się to podoba. Genialne role mają tu Cezary Pazura i Jan Frycz. Naprawdę genialne!

Alienista – akcja serialu dzieje się pod koniec XIX wieku w Nowym Jorku. Fabuła skupia się na współpracy rysownika i psychologa w rozwiązaniu zagadki brutalnego morderstwa dzieci w dzielnicach biedoty. Po dwóch odcinkach, nie mogę stwierdzić, że mi ten serial bardzo się spodobał.

Teatr

Sen nocy letniej który obejrzeliśmy w Teatrze Dramatycznym. Jest to komediowa adaptacja klasycznej sztuki Szekspira zagrana przez młodych aktorów wspomnianego teatru. Chociaż długa, sztuka traktująca o romansach i niespełnionych gmatwaninach miłosnych, jest dobrą rozrywką na żywo.

Akcje/podróże

Na początku miesiąca spędziłem jeden długi dzień w Tatrach Zachodnich.

W drugiej połowie miesiąca zrobiłem z kolei coś nowego po raz pierwszy w życiu: via ferraty w Dolomitach włoskich. Wkrótce wrzucę z tego względu wpisik!

Inspiracje

Czy Polacy widzą sens w pracy? – artykuł z wyborczej.

Podcast AoM o byciu liderem

O polskie pomocy humanitarnej na Bliskim Wschodzie.

Muza

Moja ulubiona jesienna płyta, idealna do rozmyślania i czilloutu.

Adi Nowak

stary, melancholijny Sokół i Marysia Starosta

Kali Uchis

2 Chainz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s