Szwedzki archipelag Stendörrens

Czarek w Stendorren naturereserve

Stendörren naturereserve to rezerwat przyrody położony na wschodnim wybrzeżu Szwecji, blisko lotniska Sztokholm – Skavsta. Opis tego miejsca przyrodniczego znalazłem w książce braci Garskich pt „Skandynawia Parki Narodowe i rezerwaty przyrody” i konkludując, że znajduje się tylko 35 km od wspomnianego lotniska, zaplanowałem weekendową wycieczkę. To było już drugie podejście, ponieważ miałem takie same loty wykupione w połowie kwietnia, ale samolot w którym już siedziałem nie odleciał, ponieważ walnął w niego piorun, a ja zrezygnowałem z tamtej podróży. Odłożony plan został zrealizowany kilka miesięcy później, na wczesnej jesieni!

Lot odbył się rano, z stołecznego lotniska Wawa- Chopin, około godziny 10. Przed 12 byliśmy na słonecznej, skandynawskiej ziemi. Podjechaliśmy miejskim autobusem do miasteczka Nykoping aby zrobić zakupy i dalej podjechać autostopem 26 km na północny-wschód. Sportowym mercedesem w AMG podwiózł nas miły, 80 letni milioner, pasjonat łowiectwa, golfa i rybołówstwa.

01

Na miejscu rozpoczęliśmy lekki, beztroski trek przez wysepki połączone mostami. Okolicę tę ukształtował lodowiec (no bo co innego?), rzeźbiąc dolinki i skały, a gdy może zalało te okolice, powstały szkiery.

02

Rozbijaliśmy sobie hamak między drzewami, żeby pobujać w obłokach.

05

Mitrężyliśmy sobie beztrosko czas. Czytaliśmy książki, ucinaliśmy sobie drzemki, spacerowaliśmy po wyspach.

14

Rozpaliliśmy dwa razy ognisko w wyznaczonym miejscu, aby upiec kiełbaski i chlebek. W rezerwacie w odpowiednich miejscach można rozpalić ognisko z drewna specjalnie przygotowanego na tę okazję.

10

Piliśmy piwko i patrzyliśmy w gwiazdy.

13

Spaliśmy w hotelu wielogwiazdkowym.

04

Wróciliśmy drugiego dnia pod wieczór do Nykoping, zwiedziliśmy miasteczko, i o poranku dolecieliśmy lotem o 12 do Warszawy.

09

 

Byliśmy praktycznie 2 dni offline! No poza wrzucaniem relacji na insta story 😉

Jedna uwaga do wpisu “Szwedzki archipelag Stendörrens

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s