Co zobaczyć na Teneryfie?

Teide

Obserwacje o tej najciekawszej wyspie Kanaryjskiej powstały podczas mojego czterodniowego objazdu samochodem w maju 2010 roku. Mimo, że było to 7 lat temu, jestem pewien, że opisane miejsca nie zapadły się pod ziemię na przestrzeni kilku ostatnich lat i nadal warto je zobaczyć ;-). Zapraszam do lektury tego krótkiego przewodnika po Teneryfie.

Wulkan Teide

Wędrówka marsjańskim krajobrazem Parku Narodowego Teide to spacer po bardzo nietypowym krajobrazie. Jest to najwyższy szczyt Hiszpanii o wysokości 3718 m n.p.m, który powstał w wyniku erupcji wulkanu i wydobywania się magmy z jego wnętrza. Jego wysokość od dna morza wynosi 7,5 km, co sprawia. że jest trzecim największym wulkanem na świecie! Spacer, a nawet sam przejazd autem przez krater wulkanu przywołuje na myśl wizytę na Marsie, wśród pól lawy, bazaltowych  formacji skalnych o czarnym i piaskowym kolorze. Nazwany przez aborygeńskich Guanczów Piekielną Górą Teide owiany jest wieloma legendami. Pod względem technicznym, wejście na górę jest łatwe, jednakże nawet tam trzeba pamiętać o zmieniającej się pogodzie i wziąć ze sobą cieplejsze ubrania oraz odzież chroniącą od słońca. El Teide to czynny wulkan!

droga przez środek krateru Teide

Kanion Masca

To malowniczy kanion przypominający andyjskie Machu Picchu. Sama droga do niego prowadzi przez ostre góry, bardzo krętymi serpentynami, które niedoświadczonych kierowców mogą przyprawić o palpitacje serca. Widok na Masce, tę malutką miejscowość, z charakterystyczną teneryfską zabudową oraz na wysokie turnie między zielonymi zboczami z widokiem na ocean jest warty godzinnego, intenstywnego kręcenia kierownicą. Przez zbocza kanionu Masca organizowane są trekkingi.

Kanion Masca, źródło: wikipedia

Punto de Tena

Latarnia morska w wysuniętym najbardziej na Zachód przylądku wyspy. Jej okolica to także szeroka na 30 metrów plaża czarnego piasku i porowatych skał magmowych. Z tego miejsca rozpościera się niesamowity widok na Los Gigantes oraz otwarty ocean.

Punto de Tena – latarnia

La Orotava

Według mnie najpiękniejsze miasto na wyspie. Położone na zboczu wulkanu, na północy wyspy, na wystarczającej wysokości, by nieustannie bujać w chmurach, miasteczko ma bardzo przyjemny klimat. Kolonialne zabudowania, małe placyki (Plaza de la Constitución) i parki z tropikalnymi roślinami, piaskowe fasady kamienic zbudowanych za fortuny zbite w Nowym Świecie oraz stromo nachylone uliczki tworzą wyjątkowe wrażenie. Najsłynniejszą rezydencją jest Casa de Los Balcones, piękny dom z balkonami udekorowanymi kwiatami. Krajobraz miasteczka pięknie uzupełniają wieże kościołów (np. Iglesia de la Concepción), zaś warte odwiedzenia wydają się też ogród botaniczny. Swój interesujący wygląd miasto zawdzięcza kupcom i osadnikom nie tylko z Hiszpanii, ale także z Włoch i Niderlandów.

La Orotava – Casa de los Balcones, źródło: wikipedia

Playa de las Teresitas

Jedna z najpopularniejszych plaż na Teneryfie, jedyna wielka i piaszczysta plaża na wyspie. W 1973 roku z zamiarem jej powiększenia przywieziono tony piasku z Sahary Zachodniej i zbudowano falochron. Dzisiaj, dzięki spokojnej wodzie oraz strzeżonemu brzegowi plaża oferuje spokojny relaks w pięknym słońcu i na miękkim piasku.

Playa de Las Teresitas, źródło: wikipedia

Mirador Cruz Del Carmen

Jest to szlak turystyczny po grani gór na wschodzie wyspy wśród nietypowej roślinności tropikalnej. Spacer tym kilkugodzinnym szlakiem pozwala ujrzeć żyzną równinę La Laguna, a z punktu widokowego Aguaide panoramę wybrzeża Anaga.

Miradord, źródło: wikipedia

Los Gigantes

Ogromne klify na zachodzie wyspy. Jest to miejsce spływania lawy do morza podczas jednej z ostatnich erupcji. Sięgające 600 metrów ogromne klify zapierają dech w piersiach szczególnie przy zachodzie słońca. Szczęśliwcy ujrzą w okolicznych wodach delfiny i wieloryby. Wspomniani już guanczowie, nazywali z kolei Olbrzymy wrotami do piekieł.

Los Gigantes, źródło: wikipedia

 

2 uwagi do wpisu “Co zobaczyć na Teneryfie?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s