Moje ulubione miejsca na Sycylii

Kto nigdy nie marzył, by poznać miejsce pochodzenia słynnego Dona Corleone i jego mafijnej struktury? Poza filmami Martina Scorsese o sycylijskim mafiosie, książki Mario Puzo już od czasów licealnych zaintrygowały mnie tą śródziemnomorską wyspą. W dobie tanich lotów przyszedł czas przekuć marzenia w czyn, tak stwierdziliśmy i w maju 2011 roku z ówczesną dziewczyną Dianą łączonym lotem z Wrocławia przez Bolonię do Palermo polecieliśmy na kilka dni na Sycylię. Na miejscu, po dwóch dniach zwiedzania Palermo i przygodach w jej ciemnych, mrocznych zaułkach z młodymi sycylijskimi filozofami poznanych na couchsurfingu, wypożyczonym autem przez cztery dni odkrywaliśmy najciekawsze miejsca Sycylii. Oto moja szybka lista – mini przewodnik po tej wyspie.

Palermo – to miasto oddaje klimat Sycylii, która przez wieki ocierała się o wpływy różnych kultur. Od Arabów, Saracenów, Hiszpanów, Greków, Francuzów, Fenicjan do Włochów. Na jej ulicach poczujesz się jak w kraju arabskim, gdzie śmieci zalegają na ulicach, a w restauracjach odpadki wyrzuca się pod stół. Kilkaset pięknych budynków, mocno zaniedbanych, prawdziwych perełek architektury, świadczących o świetności miasta. Nocą miasto żyje studentami którzy zaludniają jego place i knajpy. Ciemne zaułki śmierdzą od ryb a na niebo co jakiś czas nachodzi brązowo-czerwona chmura. Apokalipsa, można by pomyśleć – ale jest to sirocco, wiatr znad Sahary.

Park Zingaro to symbol zwycięstwa organizacji ekologicznych i opinii publicznej nad interesami gangsterów i dyktatem współczesnego przemysłu turystycznego. W odpowiedzi na plan budowy drogi przez ten dziki, przyrodniczy teren w latach 80tych XX wieku lokalni mieszkańcy zebrali się w ruchu protestacyjnym i zablokowali budowę drogi. W ten sposób powstał chroniony obszar przyrody Riserve Naturale Orintata Zingaro. Jest to cudowny teren do rozkoszowania się wędrówkami nadmorskimi szlakami, zwiedzania grot i jaskiń oraz patrzenia na przepiękne plaże i skały szarpiące morze. Dla szukających odosobnionych miejsc Park Zingaro oferuje kilka wręcz niebiańskich plaż.

Erice – urokliwe średniowieczne miasteczko ulokowane na górze nad zatoką Trapani. Mam w pamięci romantyczny spacer wąskimi uliczkami, między kamiennymi niskimi domami w wieczornej mgle przy skąpym oświetleniu XIX wiecznych latarni.

248675_10150207589493329_1156654_n

Salinunte – Park archeologiczny przenoszący naszą wyobraźnię do świata mitów starożytnej Grecji. Salinunte to rozległy obszar nad południowym wybrzeżem wyspy pełen świątyń i budowli, który niegdyś był greckim miastem. Jego ruiny zachowały się w bardzo dobrym stanie – można zwiedzić wielką światynię z kolumnami doryckimi, Akropol i muzeum starożytności. Śródziemnomorska aura, ruiny miasta i plaża sprawiają, że odwiedziny tego miejsca to podróż do świata gdzie powstawała demokracja a greccy filozofowie przechadzali się w togach i rozważali nad stoicyzmem.

Agrigento to pocztówkowe miasto z pokazowym parkiem archeologicznym. Turysta może tu na własne oczy zobaczyć dobrze zachowane świątynie greckie ( z VI i V wieku p.n.e.), rzymskie grobowce i ruiny domów (II-I w. p.n.e.), kościoły i katedrę z czasów średniowiecza. Połowa miasta wygląda jak ładnie zachowane ruiny, a w V wieku p.n.e było jednym z największych ośrodków kultury hellenistycznej. Dziś warto po nocy poszwendać się jego zaułkami by poczuć tamte czasy.

247884_10150207604123329_5835610_n.jpg

Villa Romana del Casale – modelowa willa majętnej rodziny z czasów Imperium Rzymskiego. Willa ta swoją sławę zyskała dzięki pracom archeologicznym i odkrytym mozaikom naskalnym obrazującym styl życia ówczesnych obywateli Cesarstwa. „Instagram” tamtych czasów pokazuje wyścigi rydwanów, grające dziewczęta w bikini, sceny erotyczne i wiele innych scenek z życia. Ta atrakcja turystyczna została wpisana na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Taormina – malowniczo położony teatr grecki z widokiem na zatokę mesyńską oraz wulkan Etna. Jej wdzięki i niesztampowe położenie rozsławili romantycy – Oscar Wilde i Goethe. Miasteczko poza pięknymi wąskimi uliczkami oferuje roślinność wtłaczającą się w miasto i piękne ogrody.

Monti di Nebrodi – łagodne pasmo górskie na północnym-wschodzie wyspy. Krótki trekking po tych górach daje obraz śródziemnomorskiej przyrody. Nazwa Parku Narodowego pochodzi od jeleni które żyją w tych górach. Idealne na przystanek na kilka godzin w drodze z Katanii do Palermo.

DSC06119

Cefalu – spokojne miasteczko pod wielką skałą w drodze z Mesyny do Palermo. Można tu tanio zjeść owoce morza i poczilować na plaży.

W trakcie naszej wycieczki po Sycylii odwiedziliśmy też Trapani, Katanie, podjechaliśmy pod Etnę, ale na nią nie weszliśmy z powodu złej pogody. W cztery dni wycisnęliśmy na maksa najważniejsze miejsca tej śródziemnomorskiej wyspy, co wymagało bardzo dobrej organizacji czasu.

Jedna uwaga do wpisu “Moje ulubione miejsca na Sycylii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s