Lubelskie #rowerem – przewodnik

Poniżej przedstawiam syntetyczny przewodnik po Lubelszczyźnie dla wszystkich zainteresowanych turystyką rowerową. Dedykuje go w szczególności moim znajomym z wielkich miast polskich, którym region ten kojarzy się z Polską Be? i zapóźnieniem cywilizacyjnym. Czy tak jest, poniekąd, ale grunt to być optymistą i znajdywać pozytywne strony tego zjawiska – przepiękną, niezniszczoną w skali Europy przyrodę i różnorodne krajobrazy. Idealną dla jazdy rowerem. Wszystkie szlaki osobiście przetestowałem, niejednokrotnie, zdarłem na nich niejedną oponę, łańcuch a nawet amortyzator rowerowy.

Lasy Parczewskie + okolice Parczewa

To moja mała ojczyzna, tu się wszystko zaczęło. Ogromne połacie lasów iglastych i liściastych, poprzecinane łąkami, wrzosowiskami i torfowiskami. Dziki region z licznymi jeziorami Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego gdzie można obserwować różne gatunki ptaków. W przeszłości, od czasów powstania styczniowego do II wojny światowej teatr wielu działań wojennych oraz akcji partyzanckich. Ślady tych wydarzeń w postaci ziemianek, okopów, grobów i krzyży powstańczych znajdzie nawet ślepy. Obok lasów jest to wspaniały region na bezkresne jeżdżenie po starym asfalcie przez wyludniające się wioski i rozległe pola i łąki.

DSC_2447.JPG

Poleski Park Narodowy

Jeden z największych kompleksów niezniszczonej przez człowieka przyrody w Polsce. Atrybuty PPN to bagna oraz jeziora krasowe z bogactwem flory i fauny. Jego cześć stanowi najdalej wysuniętą na zachód namiastkę tundry w Europie. Jest domem dla wielu rzadkich gatunków zwierząt oraz roślin, z których większość jest pod ochroną. Można tu spotkać żółwia błotnego i żmiję zygzakowatą. Przez Park prowadzi wiele szlaków ubitych oraz drewnianych kładek nad bagnami. Według ornitologów PPN to najbogatszy region w Polsce w różnorodność ptaków.

217164_10151569750518329_1414741362_n.jpg

Sobiborski Park Krajobrazowy

Rozległy teren leśny z jeziorami śródleśnymi. Na jego północnym skraju w latach II Wojny Światowej znajdował się słynny obóz zagłady Sobibór. W roku 1943 kilkuset więźniów zbiegło z tego obozu pracy, zaś na kanwie tej historii powstał film z Rutgerem Hauerem w roli głównej. Dziś można tam zwiedzić muzeum oraz alejkę z tablicami informacyjnymi. Okolice imponują niskim zaludnieniem oraz obfitością zwierzyny leśnej.

IMG_9042

Park Krajobrazowy Przełom Bugu

Przepiękna okolica nieuregulowanej, meandrującej rzeki Bug, którą można oglądać z łagodnie zarysowanych wzgórz powstałych w wyniku ostatniego zlodowacenia.

01.jpg

Wąwozy lessowe koło Kazimierza Dolnego

Nietypowy dla Europy Środkowej obszar poprzecinany jarami i wąwozami. Jest to miejsce o najdłuższym okresie wegetacji, co wpłynęło na powstanie wielu gospodarstw plantacji owoców (polska dolina owocowa).  Najpiękniejsze trasy wiją się nad szeroką Wisłą, którą można podziwiać z wysokich klifów na odcinku między Puławami a Józefowem nad Wisłą.

Żmudź koło Chełma

Jedyne miejsce w Polsce gdzie można ujrzeć krajobraz stepowy.

DSC_2459.JPG

Okolice Lubyczy Królewskiej

Rozległe pola i lasy z ukrytymi zagajnikami z wielkimi i zachowanymi w dobrym stanie bunkrami z czasów II WŚ. Pas wzdłuż wschodniej granicy Polski stanowił tzw. linię Mołotowa – ciąg radzieckich umocnień rozpościerających się od Litwy aż po Bieszczady. Wytrawny tropiciel uzbrojony w cierpliwość i mapę znajdzie tu pole do zabawy na długi dzień z historią w tle.

Szumy nad Tanwią

Miejsce styku dwóch płyt tektonicznych. Brzmi niesamowicie, a w praktyce to kilkanaście mniejszych uskoków tworzących urocze wodospadziki na rzece Tanew. Okoliczne lasy to też dobre miejsce na turystykę rowerową.

Lasy Janowskie

Kolejne połacia lasów oraz ostoi dzikiej zwierzyny dopasowane do turystyki rowerowej.

IMG_9194.JPG

Roztocze

Wyraźnie wypiętrzona kraina na skraju Lubelszczyzny i Podola ukształtowana przez lądolód skandynawski. Interesujące krajobrazy pozwalają zaspokoić potrzeby estetyczne i skok adrenaliny rowerzystom nie tylko  niedzielnym.

DSC_2438.JPG

Odcinek od Terespola przez Włodawę, Dubienkę, Hrubieszów aż po Hrebenne.

W części wytyczony szlak rowerowy wzdłuż wschodniej granicy Polski oraz nieuregulowanej rzeki Bug to bardzo ciekawa propozycja na weekend w siodełku. Urozmaicony teren nad dziką rzeką, pastwiska oraz drewniane wsie to już obrazek odchodzący w zapomnienie w nowoczesnej Polsce.

flaga.JPG

Pełny opis szlaków rowerowych można znaleźć pod tym linkiem, zaś mapę pod tym.

mapa lubelskie

Mapa wspomnianych miejsc:

Bardzo ciekawe wyprawy rowerowe po regionie i nie tylko organizuje zaufany kolega z PODRÓŻE ROWEROWE.

Chętnie służę informacją w planowaniu wycieczek rowerowych, gdyż wszystkie te szlaki przetestowałem na własnych mięśniach :).

Jedna uwaga do wpisu “Lubelskie #rowerem – przewodnik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s