Trasy rowerowe wokół Warszawy

Dwumilionowe miasto z wieżowcami jak Gotham City. Korpoludziki biegają w pośpiechu wdychając smog. Brodate i wytatuowane hipstery sączą sojowe latte na Placu Zbawiciela, a ty łakniesz przestrzeni i kontaktu z przyrodą. Nawet drzew mało by je poprzytulać, tym bardziej z nowym ministrem środowiska, naczelnym szkodnikiem leśnym. Do niedawna jedna linia metra z południa na północ…która wszystko załatwia. Nieważne gdzie mieszkasz, czy na Bemowie, Pradze, Bielanach czy Ursynowie – jesteś  rowerowo urządzony. Jeśli masz rowerową chcicę co najmniej dwa razy w tygodniu jak ja…w przeciągu pół godziny możesz się dostać do miejsca startu naprawdę interesujących szlaków rowerowych w Mazowszu. Złapać endorfiny na dwóch kołach, popodziwiać większe przestrzenie i popatrzeć w chmury.

Oto mój subiektywny wybór najciekawszych tras i miejsc na rowerowe wypady – popołudniowe jak i weekendowe. W roku 2015 przejechałem ponad 2000 km w okolicach Warszawy testując te miejsca – za ich urok ręczę swoją reputacją. Zdjęcia nie retuszowane.

Kampinowski Park Narodowy – miejsce licznych walk partyzanckich w czasach drugie wojny światowej, dziś jeden z największych parków narodowych w Polsce. Starodawna puszcza z licznymi wydmami śródlądowymi daje pole do popisu dla porządnego roweru górskiego. Połaci dębów i sosen pozwolą na liczne wycieczki przez te często podmokłe tereny.

08

Trasy od Młocin wzdłuż Wału przeciwpowodziowego do Nowego Dworu Mazowieckiego – moja ulubiona trasa – bardzo malownicza, z wijącą się Wisłą, licznymi bagnami i wysepkami piaszczystymi pojawiającymi się w zależności od poziomu wody. Najpiękniejsze okolice to Kępa Kiełpińska.

10.JPG

Obszar między Legionowem, Nieporętem, Narwią i Nowym Dworem Mazowieckim – teren do eksploracji na kilka wypadów. Ogromne dzikie tereny między Nieporętem a Nowym Dworem – trasa wiedzie na wale przez piękne lasy i starorzecza.

04.JPG

Malownicza wycieczka z dowolnego miejsca nad Wisłą w Warszawie na południe wzdłuż wału przez Gassy, Obórki aż do Góry Kalwarii – trasa wałem przez przepiękne kępy np. Wyspy Zawadowskie, Łachy Brzeskie sprawia wrażenie obcowania z naprawdę dziką rzeką.

02.JPG

Mazowiecki Park Krajobrazowy plus bunkry i świdermajery Otwocka – duże lasy po drugiej stronie Wisły z linią umocnień II WŚ.

05.JPG

Lasy Kabackie – bardzo tłoczne, ale wciąż dobry pomysł na szybki strzał po pracy.

9.JPG

Lasy Chojnowskie – tu się można nawet zgubić, a potem odnaleźć w ładnych miasteczkach typu Zalesie lub Podkowa Leśna + stawy rybne.

03.JPG

W planowaniu wycieczek rowerowych przydatna będzie mapa pt. „Okolice Warszawy – mapa turystyczna” wydawnictwa Express Map którą można dostać w empiku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s