Co świruje – kwiecień 2023

Świrować (czasow.) – tworzyć, robić, kombinować, kreować, planować, działać. Co świrujesz w te dni? O tym co słychać u mnie, piszę na łamach tej serii na blogu. Raz na miesiąc o codziennych akcjach, kulturze, pomysłach i inspiracjach. Co świrowałem w kwietniu 2023 roku – zapraszam!

Książki

Ilona Wiśniewska – Migot. Druga część reportażu o grenlandzkim społeczeństwie. Autorka przedstawia obraz mieszkańców mroźnej wyspy jako osób wykorzenionych ze swojej tradycji poprzez duńską modernizację, w wyniku czego grenlandczycy często chorują na depresję i nie potrafią cieszyć się życiem.

Marek Raganowicz – Znikając. Opowieści drogi. Kolejna opowieść polskiego wspinacza bigwallowego. Regan snuje świetne opowieści podróżne i wspinaczkowe, fascynująco opisując wyprawy na Ziemi Baffina, norweskiej ściany Trolli oraz El Capa w Yosemiti. Najciekawszym aspektem tej książki są opowieści poznanych osób – Kimiko i Jazz.

Deirdre Mask – Adresy. Fascynujący reportaż o tym jak nieposiadanie adresu może utrudnić życie i jak społeczeństwa na świecie radzą sobie z tym problemem.

Filmy

Wojna na pełnym morzu – trójodcinkowy norweski serial obrazujący dramat norweskich marynarzy podczas drugiej wojny światowej.

Śmierć na Nilu – bardzo słaba ekranizacja kryminalnej powieści Agathy Christie. Banalna fabuła, płytkie postaci, styropianowe plenery.

Kryptonim: Polska – zabawna parodia polskich środowisk ultraprawicowych, neonazistowskich i „patriotycznych”. Szajka neonazistów planuje zamachy na synagogę, paradę równości oraz pogromy muzułmanów, ale przy tym jest to szajka cymbałów, półgłówków dowodzona przez zabawnego Borysa Szyca.

Dobry szef – Javier Bardem w roli szefa firmy produkującej wagi, który za wszelką cenę chce dostać nagrodę dla najlepiej zarządzanej firmy. Motywacja ta jest przyczynkiem do zobrazowania wielu wynaturzeń realiów współczesnych stosunkó pracowniczych.

Mauretańczyk – bardzo dobry fabularny film o więźniu Guantanamo i walce amerykańskich prawniczek o jego uwolnienie.

Pasażerowie – lekkie filmidło o statku kosmicznym lecącym na odległą planetę w którym w połowie lotu wybudza się jeden z pasażerów. Takie romansidło w kosmosie.

Vanilla Sky – klasyk amerykańskiego kina z 2001 roku. Przyznam że obejrzałem go pierwszy raz. Młody nowojorczyk, który ma wszystko – sławę, karierę, pieniądze i kobiety ulega wypadkowi samochodowemu w skutek którego deformuje mu się twarz. Z jego pamięcią zaczynają dziać się dziwne rzeczy…

Matki równoległe – świetny dramat Almodovara o macierzyństwie oraz rozliczeniu z trudną historią wojny domowej w Hiszpanii.

Nocny manager – w miarę przewidywalny ale dający satysfakcje sensacyjny serial o agencie FBI który odkrywa wielki spisek na najwyższych szczeblach amerykańskiej władzy.

Akcje

Przedłużony weekend wielkanocny to wiosenna wyprawa na norweski płaskowyż Hardangervidda. W grudniu zaplanowałem sobie próbę przejścia tego polarnego płaskowyżu, o którym dużo czytałem. Udało mi się przejść 93 km z lekko zmienionym planem ze względu na potężną wichurę, która uwięziła mnie w schronisku na jeden cały dzień. Przedostatni weekend kwietnia to świetny skiturowy weekend w polskich Tatrach. W sobotę wszedłem skiturowo na Kozi Wierch i z niego zjechałem, a w niedzielę przyfoczyłem na Kasprowy i zrobiłem freeride’owy zjazd w okolicy Goryczkowych Czubów z ziomeczkiem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s