Co świruje – marzec 2022

Świrować (czasow.) – tworzyć, robić, kombinować, kreować, planować, działać. Co świrujesz w te dni? O tym co słychać u mnie, piszę na łamach tej serii na blogu. Raz na miesiąc o codziennych akcjach, kulturze, pomysłach i inspiracjach. Co świrowałem w marcu 2022 roku – zapraszam!

Książki:

Nimsdal Purja – Poza możliwe. Nepalski komandos w natarciu. Pamiętacie 14 szczytów z netflixa? To ten sam lodowy wojownik napisał książkę. Fajnie się ją odbiera, nawet po obejrzeniu filmu. Nims to prawy człowiek, podczas swojego projektu uratował tyle ludzi podczas akcji górskich, że należy mu się nie tylko pomnik.

Stephen B. Brown – Wyspa niebieskich lisów. Fascynujący obraz rosyjskiej wyprawy na Kamczatkę i Alaskę. Połowa XVIII wieku, car Piotr I wraca z podróży po Europie zafascynowany postępem technologicznym. Po zgoleniu bojarom bród postanawia z Rosji uczynić potęgę morską. W tym celu zatrudnia duńskiego komandora, Vitusa Beringa, aby pokierował wyprawą przez Syberię na Daleki Wschód celem odkrycia w imieniu Imperium Rosyjskiego nowych terenów. Finał jest tragiczny.

Filmy:

Moje wspaniałe życie – małe życie w Nysie. Praca w szkole, dokuczające dzieci, romanse i zbliżający się koniec roku szkolnego. Obraz polskiej kobiety, która zawsze coś musi. Której zawsze inni mówią jak ma żyć. Fajna filmik z Agatą Buzek w roli głównej.

Walka z lodem – duński polarnik musi dotrzeć na skraj Grenlandii, aby udowodnić, że Grenlandia to jedna wyspa, do której USA nie ma praw. Całkiem sprawne kino przygodowe.

6 dni – oparty na faktach fabularny film o ataku terrorystycznym na ambasadę Iranu w Londynie w 1980 roku i reakcji władz Wielkiej Brytanii.

Czarny krab – skandynawski thriller z Naomi Rapace w roli głównej. Bliżej nieokreślona przyszłość, trwa wojna, Skandynawia jest cała zamarznięta a grupka żołnierzy dostaje zadanie specjalne – przetransportować ładunek na łyżwach po lodzie do bazy za linią wroga.

Najmro – dalsza eksploracja nostalgii za PRL i romantyzowania tamtych czasów. W tym przypadku wesoła, teledyskowa historia złodzieja, który wielokrotnie uciekał z wiezienia i grał na nosie komisarzom Milicji. Zabawne, fajnie zrobione, polecam.

Kaliber – dwóch ziomków wyrusza w szkockie góry na polowanie, podczas którego dochodzi do tragedii. Lokalna społeczność nie odpuści. Nie najgorszy dramat akcji.

Furioza – grzeczni chłopcy udający gangusów, kibole, narkotyki i policja. Nic odkrywczego, poza świetną ekspresją Mateusza Damięckiego.

Inventing Anna – serialowa historia oszustki, która zawróciła w głowie nowojorskim elitom. Sarkastyczny obraz naszego zakochanego w materializmie i pozorach społeczeństwa.

O Matador – brazylijski western o mordzie, zemście, pogardzie i nienawiści. Oryginalne podejście, chociaż czasem bez ładu i składu, a efekty specjalne to chyba robione na Commadore.

Akcje:

5 marca w zacnym gronie pojechaliśmy autem do Livigno na tygodniowy wyjazd narciarski z firmy jafi sport. Mieliśmy zapewniony karnet na 6 dni na 115km tras, wszystkie w zasięgu spaceru od apartamentu. Wyjeździłem się na nartach za cały rok – 220km! Ogrom świetnych tras, super pogoda pozwoliły mi mocno podnieść swoje umiejętności narciarskie. Jednego dnia wybrałem też się na turę na Monte Vago. Ostatni weekend marca spędziliśmy też w górach, w Tatrach. Piękna pogoda pozwoliła na dobry relaks. W sobotę zrobiłem świetną, 21 kilometrową turę z Kuźnic przez Zawrat ze zjazdem do Piątki i Palenicy. W niedzielę wszedłem na Kasprowy i pozjeżdżałem po stoku Gąsienicowym i Goryczkowym.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s