Mazury południowe #kajakiem i #rowerem

kajakiem po Krutyni

W Mazurach fascynuje mnie nie tylko ich różnorodność geograficzna – pofalowane pagórki, jeziora o fikuśnym kształcie i wielkie lasy, ale przede wszystkim historia. Zajmujące są dzieje osadnictwa pierwszych plemion w tym miejscu – m. in. Jaćwingów i Prusów, kolonizacja Krzyżacka, bitwy średniowieczne, a przede wszystkim osadnictwo niemieckie oraz wydarzenia II wojny światowej. Ślad kultury materialnej i niematerialnej jaką zostawili Niemcy na tej części dzisiejszej Polski jest bardzo wyraźny. Jeżdżenie rowerem po tej krainie pozwala poczuć się zupełnie „nie jak w Polsce”. Dzięki specyficznej zabudowie, ukształtowaniu terenu (działanie zlodowacenia sprzed 15 000 lat temu), walorom przyrodniczym i śladom historii przemierzanie tej okolicy rowerem zawsze przysparza mi wiele emocji.

01

W ciągu dwóch dni urządziliśmy sobie przyzwoitą pętelkę – około 130 km przez Mazury południowe, ze startem w okolicach Spychowa.

04

Trasę rowerową zaplanowaliśmy tak, by po południu w sobotę zatrzymać się w Krutyni i wypożyczyć kajak, na kilkugodzinny spływ malowniczą rzeką Krutynią.

Spłynęliśmy na odcinku Krutynia – Rosocha – Ukta, co zajęło nam prawie 4h z przerwą na obiad.

02

Nocowaliśmy (tradycyjnie) na dziko w namiociku, z dala od głośnych pól namiotowych i skupisk turystów. Pierwszej nocy biwakowaliśmy przy śluzie Lalka nad jeziorem Zyzdrój Mały, zaś drugiej przy jeziorze Belduny.

03

Pedałowanie po Mazurach zazwyczaj wiąże się z długimi podjazdami i zjazdami, plażowaniem nad malowniczymi jeziorami, obserwowaniem żaglówek i chowaniem się przed upalnym słońcem w lasach, gdzie czekają na nas bandy dzikich komarów. I tak było tym razem 😉

08

Niestety sezon wakacyjny już czuć w pełni, każde dojście do wody, sklepy, bary i miejsca atrakcji turystyczne pełne są głośnych, irytujących wczasowiczów.

07

My z kolei szukamy ciszy i spokoju, niestety w tym okresie staje się to coraz trudniejsze! Więc złapanie dobrego kadru, bez innych ludzi bywa czasem trudne!

spływ kajakowy rzeką Krutynią
spływ kajakowy rzeką Krutynią

Link do trasy

Jedna uwaga do wpisu “Mazury południowe #kajakiem i #rowerem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s