Półwysep Helski z Balbinką #rowerem

Półwyspu helskiego nikomu nie trzeba przedstawiać. Uformowany przez prąd morski, wiatr i wydmy długi cypel świetnie nadaje się na weekendową przejażdżkę rowerową. Rajd przez półwysep to jazda w morskiej bryzie na dwóch kółkach przez sosnowe lasy, które wyrastają z wydm. Rozkoszowanie się białym piaskiem na plażach oraz malowniczymi wydmami i sosnami wychodzącymi z lasu w stronę północy.

11

Robimy sobie przystanki po obu stronach – od strony spokojnej zatoki i otwartego pięknego morza. Sezon się jeszcze nie zaczął, choć w upalny czerwcowy weekend natknąć się można już na wielu turystów.  Pedałujemy powoli z Gdyni, przez Kaszubskie wioski – Michelinki, Mrzezino, Osłonino, Puck, Swarzewo do Władysławowa.

05

Na wschód prowadzi nas ścieżka rowerowa przez cały cypel. Co jakiś czas zahaczamy o pozostałości fortyfikacji wojskowych, bunkry, baterie przeciwlotnicze i transzeje. Ze względu na swoje strategiczne położenie, od wieków cypel był fortyfikowany i uzbrajany w celach wojskowych. Ciekawostką jest fakt, że dopiero w XVII wieku mniejsze wysepki połączyły się w długi półwysep, który znamy pod obecną postacią!

09

Kumulacje tych obiektów stanowi Muzeum Obrony Wybrzeża, ulokowane na wjeździe do Helu, w lasach pełnych wież kierowania ogniem, okopów i bunkrów.

10

Punkt obowiązkowy dla fascynatów wojskowości. Nocujemy na pięknych wydmach na dziko,  w namiocie, rozkoszując się zachodami słońca nad morzem i pustką wieczornych plaż.

06

Mapa trasy w serwisie bikemap.

mapa Hel

Dwa dni minęły nam na pedałowaniu, jedzeniu i relaksowaniu się przy malowniczej linii brzegowej tego pięknego zakątka Polski. Udało się nawet wejść do mroźnej wody!

Jedna uwaga do wpisu “Półwysep Helski z Balbinką #rowerem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s