Co świruje – październik 2022

Świrować (czasow.) – tworzyć, robić, kombinować, kreować, planować, działać. Co świrujesz w te dni? O tym co słychać u mnie, piszę na łamach tej serii na blogu. Raz na miesiąc o codziennych akcjach, kulturze, pomysłach i inspiracjach. Co świrowałem w październiku 2022 roku – zapraszam!

Książki

Harald – 40 lat na Spitsbergenie – Birgen Amundsen. Inspirująca historia samotnika, trapera i myśliwego, który postanawia uciec od cywilizacji i zamieszkać na arktycznym archipelagu Svalbard. Spędza tam 40 lat, polując na foki, walcząc z niedźwiedziami polarnymi, przyjmując gości i żyjąc w rytmie przyrody za kołem podbiegunowym.

Wielka podróż psim zaprzęgiem – Knud Rasmussen. Napisana 100 lat temu relacja z 18 000 km wyprawy psim zaprzęgiem przez rejony polarne. Duński polarnik opisuje w niej zwyczaje, kulturę, religię i mity Inuitów mieszkających na krańcach Grenlandii, Kanady i Alaski. W teorii super ale kiepsko napisana i zredagowana.

Filmy

Wielka woda – serialowa, netflixowa ekranizacja powodzi tysiąclecia we Wrocławiu. Dobrze nakręcona i zagrana, fabularyzowana historia wydarzeń poprzedzających wylanie Odry we Wrocławiu w 1997.

Na wodach północy – ekranizacja powieści o tym samym tytule, przypominająca historię Terroru w poszukiwaniu Przejścia Północno-Zachodniego. W tej opowieści lekarz o zszarganej reputacji po powstaniu sipajów w Indiach okrętuje się na statek wielorybniczy, płynący do Grenlandii. Tam spotyka niejakiego Braxa, i konflikt między nimi będzie osią całego serialu. Świetne ujęcia, mroczna, arktyczna atmosfera zezwierzęcenia, walka o przetrwanie.

Johnny – kinowy hit o bezkompromisowym księdzu, który walczył do końca z glejakiem. Urzekająca, wzruszająca historia Jana Kaczkowskiego, księdza z Sopotu, który uczynił ziemski padół lepszym miejscem.

Dahmer – tu z kolei serial o złym człowieku. O mordercy, psychopacie, homoseksualiście który odurzał i mordował swoich kochanków w latach 90tych w USA. Ciężki serial, oglądałem go z mieszanymi uczuciami.

Najgorszy człowiek na świecie – dorastająca norweska nastolatka poszukuje swojej tożsamości w patriarchalnym świecie, pełnym oczekiwań co do kobiety i jej płodności. Wartościowe studium relacji damsko-męskich.

Alcarras – katalońscy rolnicy opierają się innowacjom technologicznym w postaci paneli słonecznych, których instalacja na wielkich polach wypiera ich uprawy. Przyjemna opowieść o rodzinie skupionej wokół uprawy brzoskwiń i nadchodzących zmian technologicznych.

Barbarzyńcy – drugi sezon całkiem dobrego serialu o germańskim plemieniu Cherusków, który walczy z Imperium Rzymskim.

Odwilż – polski serial kryminalny którego akcja dzieje się w Szczecinie. Mroczny klimat, inspektor policji, która prowadzi sprawę morderstwa córki prokuratora.

Akcje

Pierwszy weekend października spędziłem wspinając się na skałach na Jurze koło zamku w Bobolicach. Dwa kolejne odpoczywałem od bardzo intensywnego lata w domu, ale całe soboty poświeciłam na piękne, jesienne wycieczki rowerowe po Mazowszu – okolice Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego oraz Kampinosu. Trzeci weekend pięknego października spędziłem także na wypadach gravelem – nad Bugiem obok Wyszkowa oraz nad Wisłą, przy Otwocku. Zaś pod koniec miesiąca wybraliśmy się na Cypr na kilka dni na workation.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s