Co świruje: maj 2018

Świrować (czasow.) – tworzyć, robić, kombinować, kreować, planować, działać.

Co świrujesz w te dni? O tym co słychać u mnie, piszę na łamach tej serii na blogu. Raz na miesiąc o codziennych akcjach, kulturze, pomysłach i inspiracjach. Co świrowałem w maju – zapraszam!

Książki:

Dwie książki z mojej półki zaintrygowały mnie w maju. Pierwsza to wydana przez Wydawnictwo Poznańskie – Przemytnicy książek z Timbuktu, autorstwa Charlie English. Druga to biografia wielkiego polarnika i podróżnika Roalda Amundsena – Amunsden. Ostatni wiking,  napisana przez Stephen R. Brown’a. Dla fascynata wypraw polarnych i odkryć geograficznych, oraz wielbiciela wyjątkowych jednostek to była bardzo dobra lektura. Obie książki wydało wydawnictwo poznańskie, które co jakiś czas wysyła mi ciekawe pozycje.

Filmy

Wziąłem się za kolejny sezon serialu, od którego zaczęła się moja przygoda kilka lat temu z serialami. Mianowicie House of Cards. Niestety, jakoś 5 sezon nie ma tego polotu i oglądam to bez przekonania. Reklamowany the Rain, po jednym odcinku to stek absurdalnych bzdur dla mnie.

Za to trzeci sezon Narcos mnie naprawdę zachwycił. Nowa fabuła, ale też trzymająca w napięciu, w porównaniu do 2 pierwszych sezonów. Bardzo podobały mi się charaktery wyraźnie naszkicowane i ich dylematy. Nikt po współpracy z baronami narkotykowymi nie wyjdzie nieskalany…

Obejrzałem amerykański film Mudbound, który ma dobre recenzje na filmwebie, jednak był to film bez szału. Zacząłem też Dom z papieru, ale po 3 odcinkach stwierdziłem że to niewiele więcej niż hiszpańska telenowela pełna absurdów i kopiowania hollywodzkiego kina.

Plany

Myślę (i działam w tym kierunku) jak zwiększyć zasięg bloga, nawiązać nowe współprace, pozyskać sponsorów przed zbliżającymi się projektami. Organizuje wyjazdy, szukam partnerów, wysyłam oferty do magazynów podróżniczych, pisze teksty czyli w skrócie ekspansja! Idzie czasem jak po grudzie, ale na efekty tych działań przyjdzie czas, mam nadzieje. Uczę się serwisować swój rower, wymieniać szprychy, centrować koło, czyścić łańcuch i kilka innych. Z różnym skutkiem:P

Planuje wyjazd w słowackie góry Velka Fatra na pierwszy weekend czerwca z kolegami oraz kolejne weekendowe wyjazdy rowerowe np. półwysep helski.

1 czerwca w kioskach i salonach prasowych całego kraju można kupić magazyn Rower tour, a w nim relację z mojej wielkiej przygody rowerowej zeszłego roku w krajach nadbałtyckich!

33892369_10156296641698329_8018334853617418240_n.jpg

Sport

Tenis, rower, bieganie –  codziennie! Pogoda sprzyja. Witamina D3 i endorfiny! To jest to. W 2018 już 750 km przejechane na dwóch kółkach 😉

Podróże

Początek maja czyli długi weekend majowy (9 wolnych dni!) spędziłem za kołem podbiegunowym, na norweskiej wyspie Senja. Kiedyś byłem na Lofotach, a tamte krajobrazy wywarły na mnie ogromne wrażenie i długo szukałem podobnych destynacji. Wyspa Senja zaspokoiła tę potrzebę z nawiązką! Więcej pod linkiem.

W jeden weekend pojeździłem rowerem po Pojezierzu Iławskim i Wzgórzach Dylewskich. Polecam każdemu ten region na szybki wypad weekendowy, nie musi być na rower, ale np. pod żagle lub kajaki! Z tego wyjazdu nakręciłem i zmontowałem amatorskie video, które wysłałem też na konkurs wyborczej.

Inspiracje

Wrzucam kilka artykułów i wykładów które zajęły mój umysł w tym miesiącu.

Interesujący wykład TED o historii świata w ujęciu fizyka:

Artykuł  z Brain Pickings  który może zmienić twoje myślenie o tym, czym są pieniądze.

O tym jaka jest różnica między śmiałością a odwagą, na kanwie porównania Spartan i Ateńczyków.

Surowe dane potwierdzające fakt, że świat staje się lepszym miejscem, wykład Steven Pinkera:

Prześmieszne zdjęcia zwierząt z konkursu na najlepsze zdjęcie przyrody ożywionej.

10 rzeczy o których warto pamiętać przed 30tką z Art of Manliness.

Czego można nauczyć się o naturze i codzienności od R.W. Emersona?

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s