Beskid Żywiecki – zimowy trekking

pasmo Beskidu Żywieckiego

Miniony weekend spędziłem pod znakiem szybkiego, efektywnego, dwudniowego strzału górskiego. Wyskakując z pracy, jak z procy w pociąg relacji Warszawa – Centralna – Kraków Główny, by tam złapać jeszcze autobus w Beskid Żywiecki, do Zawoi. Czyli do miejscowości letniskowej u podnóża Babiogórskiego Parku Narodowego. Na ten lekki trekking zabrałem kumpla nowicjusza, który stawiał pierwsze kroki w zimowej aurze Beskidów. Skoczyliśmy na dwudniową wyrypę w Beskidy. Na szczęście był śnieg, dzika przyroda i całodniowy trekking w mroźnej zimie!

Cały pierwszy dzień (sobotę) spędziliśmy wędrując przez pokryte szadzią karpackie lasy, zasypane zlodowaciałym śniegiem góry z powalonymi świerkami, zielonym i czerwonym szlakiem, od poranka, aż do zmroku przed 17, z noclegiem w Schronisku PTTK na Markowych Szczawinach.

Klimatyczne, nowoczesne schronisko jak wiele w polskich górach pełne było turystów górołazów oraz amatorów napojów wysokoprocentowych. Mi jak zwykle, wiele radości sprawiło nocne spacerowanie po zamarzniętej, spokojnej nocnej okolicy schronisk z czołówką.

Drugi dzień (niedziela), upłynął w nie mniej interesujący sposób, za to w pełnym zimowym słońcu. Wspięliśmy się na Babią Górę – a.k.a. Diablak, a.k.a. Matka Niepogód, najwyższą górę w Polsce poza Tatrami. Tego dnia, pogoda absolutnie dopisała i zapas ciepłych ubrań na tej kapryśnej górze nie znalazł zastosowania. Góra tej niedzieli była dosłownie oblegana przez turystów. Poniżej, po słowackiej stronie daleko w chmurach jak w mleku, patrząc na wschód można było zobaczyć pasmo Tatr. Po tłocznym szlaku, zeszliśmy z góry przez Sokolicę do Hali Krupowej i przez Markowe Szczawiny do Zawoi. W niedzielne popołudnie trzeba było już wracać do Warszawy. Autostopem do Krakowa i pociągiem do Wawy, ten szybki i przyjemny wypad zakończył się wejściem do mieszkania przed 23.

Trasa dnia pierwszego

https://mapa-turystyczna.pl/route/mbzt

mapa 3 bz

Trasa dnia drugiego:

https://mapa-turystyczna.pl/route/mbzf

mapa 2 bz.jpg

 

Zainteresowała Cię taka forma spędzania czasu w górach, ale nie wiesz jak się do tego przygotować? Żaden problem! Przygotowałem specjalnie dla Ciebie poradnik w postaci e-booka, dzięki któremu zaplanujesz swoją górską przygodę.

Kliknij w obrazek aby pobrać.

2 uwagi do wpisu “Beskid Żywiecki – zimowy trekking

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s